Menu
Lifestyle

Black Friday – 25 listopada czyli początek zakupowego szaleństwa!

Black Friday czyli Czarny Piątek to nie tylko dzień szalonych wyprzedaży, ale także sygnał do rozpoczęcia przedświątecznych zakupów! Święta już za miesiąc i najwyższy czas pomyśleć o prezentach, zwłaszcza jeśli w planach mamy wysyłanie paczki do Polski.

Black Friday pochodzi ze Stanów Zjednoczonych – w tym przypadku nie da się temu zaprzeczyć – i ma on miejsce zaraz na następny dzień po Dniu Dziękczynienia, które przypada zawsze na czwarty z rzędu czwartek w listopadzie.

Czarny Piątek, czyli dzień, który oficjalnie otwiera najgorętszy w roku okres wyprzedaży i przedświątecznego szaleństwa zakupowego, w tym roku przypada na 25 listopada. Dlaczego nazywamy go „czarnym”? Ma to związek ze sposobem zapisywania strat i zysków przez księgowych – straty zawsze notowano czerwonym atramentem, a zyski czarnym. Black Friday, który wiąże się z licznymi promocjami i wyprzedażami przyciąga rzesze klientów, zyski drastycznie wzrastają, a sprzedawcy wreszcie wychodzą na prostą i mogą zapisywać rosnące liczby czarnym atramentem.

Czarny Piątek jest stosunkowo nowym zjawiskiem. W stanach Zjednoczonych dopiero po roku 2000 dzień ten zaczął odnotowywać tak wysokie wartości sprzedaży, by uplasować się na pierwszym miejscu na liście najbardziej dochodowych dni w roku. W Wielkiej Brytanii natomiast, począwszy od 2003 roku, dzień ten sukcesywnie poszerza swoje grono zwolenników. Pierwsza wielka wyprzedaż w Black Friday miała miejsce w Londynie, na Staples Corner, gdzie sklep Currys wyprzedawał laptopy za cenę mniejszą niż 50 funtów. Szybko do akcji przyłączyły się sklepy internetowe takie jak Amazon, Littlewoods czy Apple. W 2013 roku wielką akcję promocyjną rozpoczęła ASDA (wchodząca w skład Wal-Mart Stores, Inc.). W 2014 roku przyłączyły się kolejne sklepy, takie jak Tesco, very.co.uk czy Argos. Praktycznie we wszystkich mediach można było znaleźć informacje, że niejednokrotnie właściciele sklepów stacjonarnych zmuszeni byli wzywać oficerów policji, by poradzić sobie ze wzburzonym, rządnym okazji tłumem. Nikt nie spodziewał się aż tak ogromnego zainteresowania ze strony klientów, zwłaszcza że w Wielkiej Brytanii jak dotąd

IMG_0708bbb
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
najsłynniejszym świętem zakupoholików jest Boxing Day, przypadający na 26 grudnia. Jak pokazują statystyki, w 2014 roku w samej Wielkiej Brytanii kupujący zostawili w kasach sklepowych ponad 810 milionów funtów, a sklepy internetowe nie były w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością klientów, co niejednokrotnie doprowadziło do przeciążenia serwerów.

Czarny Piątek to pierwszy dzień, w którym faktycznie zaczynamy zastanawiać się nad świątecznymi zakupami. W tym szczególnym dniu, większość sprzedawców otwiera sklepy dużo wcześniej niż przewidują to normalne godziny pracy, zdarza się, że nawet zaraz po północy. Jeśli nie, to i tak możemy być świadkami kolejek i przepychanek klientów, którzy zdecydowali się, by już dzień wcześniej koczować przed wejściem do sklepu by zdążyć upolować wypatrzony przez siebie produkt. Jeśli chodzi o sprzedaż internetową, wyprzedaże mogą rozpocząć się znacznie wcześniej, dlatego też warto śledzić oferty w sieci już na tydzień przed Czarnym Piątkiem.

Black Friday to dla handlowców najbardziej zapracowany dzień w roku, który jednak wynagradza im z nawiązką wszelką fatygę, przynosząc zyski i znacznie poprawiając wyniki sprzedaży.

AW / emigratka.com

Fot.: Cralg Dugas


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This