Lifestyle

Dzień Zaduszny – polskie akcenty na cmentarzach w Manchester

Każdy wie, że w Polsce dzień 1 listopada to dzień wolny od pracy i szkoły, który najczęściej poświęcamy na odwiedzanie cmentarzy, gdzie na grobach zmarłych zapalamy znicze i zostawiamy kwiaty. Jeśli zapytasz swoich znajomych, czy choćby samego siebie, dlaczego właściwie poświęcamy ten dzień na wspominanie zmarłych, to jaką uzyskasz odpowiedź? Bardzo często pojawiają się stwierdzenia, że tak po prostu robią wszyscy, że tak wypada, że Kościół nakazuje, albo wynika to po prostu z tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie.

Aby nieco skomplikować sytuację, spróbujmy teraz odpowiedzieć na drugie pytanie: jaka jest różnica pomiędzy Zaduszkami, Świętem Zmarłych a Wszystkich Świętych? Niestety, nie są to synonimy opisujące ten sam dzień w kalendarzu, jak ogromna część społeczeństwa uważa.

Wszystkich Świętych

Wszystkich Świętych, to dzień, który kościół katolicki poświęca pamięci osób świętych, w szczególności męczennikom umierającym w imię Chrystusa, a także tym, których celem było życie w świętości. Tradycja obchodów Wszystkich Świętych wywodzi się ze zwyczaju obnoszenia relikwii świętych z III wieku. Warto wspomnieć, że pierwotnie ten dzień obchodzono 13 maja, jednak z powodu trudności związanych z wyżywieniem licznej rzeszy pielgrzymów, papież Grzegorz III zdecydował się przenieść święto na dzień 1 listopada (731r.).

Święto Zmarłych

W przeciwieństwie do Wszystkich Świętych, Święto Zmarłych pojawiło się nie tak dawno temu, bo w czasach PRL’u. Władzom komunistycznym trudno było zwalczyć wielowiekową tradycję Wszystkich Świętych, więc postanowiono nadać temu dniu świecki charakter, nazywając go Świętem Zmarłych lub Wszystkich Zmarłych (przede wszystkim tych „nieświętych”). Nie było to zbyt trudne, gdyż na następny dzień – 2 listopada – przypada Dzień Zaduszny, który kościół katolicki poświęca pamięci zmarłych, których dusze przebywają w czyśćcu.

Zaduszki

Zaduszki, inaczej Dzień Zaduszny (Wspomnienie Wiernych Zmarłych) przypada na dzień 2 listopada. Mówi się, że w 998 roku Św. Odylon zapoczątkował modlitwy za dusze zmarłych wiernych, by wyprzeć pogańskie zwyczaje i obrzędy, takie jak  na przykład Dziady, podczas których świętowano obecność duchów zmarłych ludzi. Z powyższego wynika, że tak naprawdę osoby postępujące zgodnie z porządkiem liturgicznym kościoła katolickiego powinny udać się na groby zmarłych dopiero 2 listopada, w Dzień Zaduszny, a dzień 1 listopada poświęcić modlitwie za Wszystkich Świętych. Jednak działania władz PRL’u oraz fakt, że 1 listopada jest dniem wolnym od pracy sprawiły, że większość ludzi właśnie ten dzień wykorzystuje na odwiedzanie grobów bliskich, i niestety, posługuje się zamiennie wszystkimi wspomnianymi nazwami, kompletnie ich nie rozróżniając.

Ostatecznie, bez względu na to, jaki jest nasz stosunek do religii, warto wykorzystać Dzień Zaduszny do zadumy i refleksji nad życiem i śmiercią. Zapalony znicz symbolizuje pamięć o zmarłych, a także życie ludzkie, które wygasa podobnie jak płomień. Wyciszenie się, zatrzymanie na chwilę i wspomnienie o bliskich, których już z nami nie ma jest niezwykle potrzebne. Poddając się szaleńczemu tempu życia, zwłaszcza tu na obczyźnie, nie mamy czasu na wspominanie. Warto więc wybrać się na spacer na cmentarz i odwiedzić groby, nawet jeśli nie bliskich, to tych którzy mieli wpływ na historię oraz kształtowanie rzeczywistości, w której obecnie żyjemy.

Polskie akcenty na cmentarzach w Greater Manchester i okolicy

Southern Cemetery, The Lodge, 212 Barlow Moor Rd, Manchester M21 7GL

 • Polish War Memorial – Polski Grób Wojenny pięciu polskich lotników i dwunastu żołnierzy armii Polskich Sił Zbrojnych (dowiedz się więcej…)
 • Pomnik Katyński
  88888296_1433323173
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
 • Grób poetki Marii Pawlikowskiej – Jasnorzewskiej oraz jej męża oficera RAF Stefana Jasnorzewskiego

St Josephs Cemetery, Moston Ln M40 9QL 

 • spoczywają tu polscy żołnierze z II Korpusu, żołnierze i bohaterowie Monte Cassino, Powstańcy Warszawscy, kilku Legionistów i dwóch Kawalerów orderu Virtuti Militari (Polska Niepodległa Manchester)

Warrington Cemetery, Manchester Rd, Warrington WA1 3BG

 • Sekcja RC/Z2 – grób dwóch polskich sierżantów L. Iwanickiego oraz W. Iwanickiego (Valek)

Chester Cemetery, Blacon Ave, Blacon, Chester CH1 5BB

 • pełną listę grobów w Chester znajdziesz TUTAJ

Jeśli interesujesz się tematyką polskich grobów wojennych, możesz znaleźć ich niemal pełny wykaz na stronie DerekCrewe.com

Poniżej przedstawiamy również filmik z ostatniej akcji „W słusznej sprawie” zorganizowanej przez Polskę Niepodległą Manchester, mający na celu wspólne sprzątanie polskich grobów na cmentarzu w St Joseph w Moston.

AM / emigratka.com

Fot. pixabay/ww2talk


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This