Select Page

Dziś swoje święto obchodzi angielska kanapka „sandwich”!

Dziś swoje święto obchodzi angielska kanapka „sandwich”!

abstract-1238246_6403 listopada to wyjątkowy dzień dla wszystkich kanapkożerców! To właśnie dziś, swoje święto obchodzi brytyjski Sandwich. Czy wiesz, jak powstała tradycja przekładania kromek chleba różnego rodzaju dodatkami?

Sandwich to miasto we wschodniej Anglii, należące do hrabstwa Kent. Leży około 2 mil od linii brzegowej, a dzięki rzece Stour, która kilkaset lat temu była znacznie większa niż obecnie, Sandwich miało szansę rozkwitnąć jako miasto portowo – targowe. Nazwa Sandwich, początkowo wymawiania jako Sondwic, Sandwic lub Sandwice, miała oznaczać tyle co „Market Town on Sand Soil” (tłum. „Miasto targowe na piaszczystej ziemi”).

John Montagu był czwartym w kolejności hrabim miasta Sandwich, arystokratą i politykiem, który dowodził również brytyjską marynarką. Niejednokrotnie krytykowany był za niekompetencję, jemu przypisywano też klęskę ze Stanami Zjednoczonymi, które odzyskały niepodległość (wcześniej były kolonią Wielkiej Brytanii).

Hrabia Sandwich miał wiele słabości, jedną z nich była miłość do hazardu. Potrafił spędzać kilkanaście godzin bez przerwy, grając w karty przy stole. Kiedy nękał go głód, kazał przynosić sobie kawałek mięsa włożony w dwie kromki pieczywa, dzięki czemu nie brudził tłuszczem dłoni i nie był zmuszony przerywać gry. Zbędne też były sztućce, więc cały czas mógł trzymać karty w rękach. Kiedy wieści o nadzwyczajnej przekąsce się rozniosły, ludzie zaczęli składać zamówienia na kanapki, mówiąc : „The same as Sandwich”, a z czasem po prostu „Sandwich”. Stąd też 3 listopada – który jest dniem narodzin hrabiego – to święto nie tylko samego wynalazcy, ale też tego fantastycznego, smacznego wynalazku, który towarzyszy nam niemalże codziennie przy śniadaniu, w pracy czy na pikniku.

AM / emigratka.com
Fot.: pixabay


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Pogoda

Manchester
8°
pochmurno z przejaśnieniami
wilgotność: 87%
Max: 10 • Min: 9
19°
Pon
19°
Wt
15°
Śr
17°
Czw
Weather from OpenWeatherMap
Facebook