Lajt

Early May bank holiday oraz Labour Day – czyli początek maja w Wielkiej Brytanii

Early May bank holiday, inaczej zwane również jako May Day, to jedno ze świąt bankowych, którego obchody przypadają na pierwszy poniedziałek maja. Dla większości ludzi czynnych zawodowo, jest to dzień wolny od pracy, zarówno w Anglii, Walii, Szkocji jak i Irlandii Północnej. Początkowo świętowano tylko w Szkocji,  pierwsze wzmianki na ten temat pochodzą z roku 1871. Dopiero 7 lat później obchody, May Day rozprzestrzeniły się na terenie całej Wielkiej Brytani.

Skąd wywodzi się tradycja świętowania w pierwszych dniach maja? Prawdopodobnie, ma to związek ze starorzymską (wcześniej staroitalską) tradycją oddawania czci rzymskiej bogini Maia, którą utożsamiano z matką-ziemią, czy też boginią wiosny, wzrastania lub ożywienia. W czasach starożytnych składano ofiary na jej cześć. Dziś, w połowie czasu dzielącego równonoc wiosenną od przesilenia letniego, tańczymy i bawimy się, ciesząc się z odrodzenia przyrody po zimowej wegetacji.

Na Wyspach na szczególną uwagę zasługuje taniec Maypole, od słów may – maj oraz pole – słup. Słup jest przyozdobiony kolorowymi wstęgami i kwiatami, a tańczący, najczęściej dziewczęta, tańczą dookoła słupa trzymając końce wstążek. Najpierw tańczą w jednym kierunku, tworząc wzory na słupie z kolorowych wstęg, a następnie w przeciwnym, by znów ją odplątać. Towarzyszyła temu muzyka folkowa w akompaniamencie bębenka, akordeonu czy skrzypiec.

Drugi tradycyjny taniec, który często towarzyszy obchodom majowym jest taniec Morris, który ma swoje korzenie w XV wieku. Taniec wykonywany jest najczęściej przez mężczyzn, zazwyczaj 6, ubranych w białe szerokie spodnie, z rekwizytami w postaci np. chusteczek. Na przestrzeni lat wykształciło się jego wiele odmian regionalnych. W północno-zachodniej części Anglii wykształcił się styl North West. Wśród tancerzy są również kobiety, a strój ich składa się z szerokich spodni do kolan, pończoch, białych bufiastych koszul, przepasanych wstęgami na klatce piersiowej oraz kwiecistych nakryć głowy. Obuwie to najczęściej chodaki z blaszanymi obcasami. Za rekwizyty służą im chusteczki lub kije różnej długości. Choreografia potrafi być na tyle skomplikowana, że niejednokrotnie taniec ich nazywany jest labiryntem.

Jeśli chcecie być naocznymi świadkami tego tanecznego widowiska, to zapraszamy na stronę internetową zespołu, gdzie możecie prześledzić ich kalendarium Manchester Morris Man.

Warto zauważyć, że pierwsze dni maja to nie tylko zabawa, taniec i śpiew, ale też marsze związane z międzynarodowym dniem pracy, czyli International Worker’s Day nazywanym również Labour Day. Podobnie jak w Polsce 1 maja, związki zawodowe organizują marsze oraz zgromadzenia w centrum miasta, gdzie najpierw głos zabierają przedstawiciele związków, a później jest czas na celebrowanie święta pracowników. Cały program możecie prześledzić na stronie Manchester Trades Union Council.

AW / emigratka.com

Fot. picjumbo.com


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This