Select Page

Emigracja jest kobietą!

Emigracja jest kobietą!

Europejki z tej części kontynentu są tajemnicze, mają wewnętrzną siłę i wolę przetrwania, których nie zauważyłem u Brytyjek, czy w ogóle kobiet z Zachodu. Tą melancholią uwiodła mnie po raz pierwszy moja była dziewczyna, Czeszka. Kiedy wyjechała, zacząłem się przyglądać brytyjskiej rzeczywistości jej oczami… Czy Anglicy mogą zrozumieć doświadczenia kobiet z tamtej części świata, z krajów byłego Paktu Warszawskiego? Czy jest tu coś więcej niż tylko fascynacja innością? (Nick Hewson)

Etos kobiety – matki

Bycie kobietą w obecnych czasach nie jest łatwe. Wymaga się od nas znacznie więcej niż kiedyś. Teraz oprócz zajmowania się domem i dziećmi, musimy pracować na pełen etat i przy tym jeszcze bezbłędnie i elegancko wyglądać. Tak, etos kobiety-matki w pełnym makijażu, odprasowanej garsonce i z uśmiechem na twarzy jest bezwzględnie oczekiwany. Ale czy możliwy? Otóż tak, tylko my kobiety potrafimy stanąć na wysokości zadania, i choć nie wiem ile wyzwań nam świat rzuci pod nogi, to zawsze damy radę im sprostać. Bo kto jak nie MY?

Życiowe „gratisy”

Kobiety, te na emigracji mają znacznie trudniej. Niby te same obowiązki, te same wymagania, ta sama lista zadań do odhaczenia, ale jednak gratisów od życia trochę mniej. Nie masz komu podrzucić dziecka w piątek, żeby wyjść z mężem na drinka, a i w weekend też musisz spędzić kilka godzin w kuchni, bo do dziadków za daleko, żeby „wpaść” do nich na obiad i kawałek ciasta. Zamiast planować wycieczki do ciepłych krajów, szukasz tanich połączeń do Polski, a każda zbliżająca się rocznica czy święta wywołują smutek i wyrzuty sumienia – bo nas „tam” nie ma. Na co dzień, oprócz rozwiązywania „zwykłych problemów”, walczymy z niezrozumieniem, dyskryminacją, rasizmem, nienawiścią. Ale wiecie co? Dajemy radę!

Emigracja jest kobietą!

Kobieta na emigracji musi więcej i musi mocniej. I na całe szczęście naszego obecnego świata (nie tylko jego męskiego pierwiastka) CHCE i POTRAFI. To dzięki jej ciężkiej pracy i poświęceniu dom na obczyźnie jest wciąż pełen rodzinnego ciepła, miłości i polskości – podziękujmy im dziś za to!

Nawet jeśli jedną ręką szoruje kibel, a drugą przytrzymuje koronę, to wciąż niech będzie królową swojego mężczyzny i księżniczką swojego taty – tego dziś życzę sobie wszystkim Kobietom w tym wyjątkowym dniu.

EmiGratka


© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
CAŁOŚĆ JAK I ŻADNA CZĘŚĆ UTWORÓW NA EMIGRATKA.COM NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE I SPOSÓB BEZ ZGODY REDAKCJI EMIGRATKA.COM. WOBEC OSÓB ŁAMIĄCYCH PRAWO, PODJĘTE ZOSTANĄ WSZELKIE DZIAŁANIA PRAWNE, CELEM DOCHODZENIA ROSZCZEŃ FINANSOWYCH.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook