Wybierz Strona

Grupa docelowa – wszystko co musisz wiedzieć

Grupa docelowa – wszystko co musisz wiedzieć

Masz super produkt lub usługę w wyjątkowo korzystnej cenie? Inwestujesz duże sumy w reklamy na Facebooku i w wyszukiwarce Google, a klientów jak nie było, tak nadal nie ma? Być może obserwujesz całkiem spory ruch na swojej stronie, liczne komentarze i udostępnienia, ale nijak się to przekłada na sprzedaż? Najwyższy czas się zastanowić, do kogo trafiają te reklamy i czy są to osoby faktycznie należące do grupy docelowej twojego produktu. Co to jest grupa docelowa? Jak ją sprecyzować? Wszystko co musisz wiedzieć znajdziesz w dalszej części tego artykułu. Na co jeszcze czekasz? Czytaj dalej, rób notatki i działaj!

 

Grupa docelowa – co to takiego

Grupa docelowa (ang. target group), inaczej grupa targetowa, potocznie również nazywana targetem to nic innego jak grupa osób potencjalnie zainteresowana twoim produktem bądź usługą, która z większym prawdopodobieństwem ulegnie określonym działaniom marketingowym. Grupa docelowa charakteryzuje się wspólnymi cechami społeczno – demograficznymi, takimi jak wiek, płeć, pozycja społeczna,  stan cywilny, wykształcenie, dochody, miejsce zamieszkania etc. Dzięki rozwojowi technologicznemu (telefonia komórkowa, Internet) jesteśmy w stanie również określić cechy psychograficzne, czyli takie które dotyczą upodobań, hobby, cech osobowości a także i behawioralne, mówiące o zachowaniach, częstotliwości ich występowania. Im dokładniej sprecyzujemy grupę, tym łatwiej będzie nam wyznaczyć jej potrzeby, które my jako firma chcemy zaspokoić.

5 korzyści sprecyzowania grupy docelowej

 1. Znając cechy społeczne, demograficzne oraz psychograficzne jesteśmy w stanie określić, jakim językiem posługuje się nasz target. Może to być język branżowy, specjalistyczny, albo też slang czy gwara. Warto pamiętać, że łatwiej jest dotrzeć do klienta mówiąc jego językiem, dlatego też inaczej będzie skonstruowana oferta luksusowej marki odzieżowej, a inaczej reklama odzieży streetwear dedykowanej młodzieży.
 2. Wiedząc, czym interesuje się Twój target albo jak spędza czas wolny, jesteś w stanie odpowiednio dopasować czas i miejsce emisji reklam. Wybór właściwego kanału promocji ma ogromne znaczenie w powodzeniu całej kampanii reklamowej Twojej marki oraz produktu. Dlatego też np. produkty przeznaczone dla mam dzieci poniżej trzeciego roku życia można zobaczyć w przerwie reklamowej na telewizyjnym kanale dla najmłodszych widzów, ponieważ z założenia mamy przedszkolaków spędzają większość czasu w domu z dziećmi oglądając bajki.
 3. Dokonując dokładnej analizy swojej grupy docelowej będziesz w stanie określić jej priorytety, a także potrzeby i problemy, z którymi się zmaga. Mając taką wiedzę, możesz tak dostosować produkt, by spełnił ich oczekiwania, a konstruując ofertę czy komunikat reklamowy użyjesz języka korzyści, podkreślając rozwiązania istotne właśnie dla danej grupy klientów. Na przykład, chcąc stworzyć spot reklamowy dotyczący nowego samochodu, możemy podkreślić jego ekonomiczność, bezpieczeństwo czy przestrzenność, o ile kierujemy komunikat do rodzin z dziećmi, dla których takie cechy pojazdu będą istotne. To samo auto możemy chcieć sprzedać dobrze zarabiającym przedsiębiorcom, podkreślając takie jego cechy jak luksusowy design czy nowoczesne wyposażenie.
 4. Mając sprecyzowaną grupę docelową jesteś w stanie sprawdzić, kto tak naprawdę stanowi dla Ciebie konkurencję i jakie działania prowadzi, by dotrzeć do swoich klientów. Obserwuj, wyciągaj wnioski, ale nigdy nie kopiuj! I staraj się nie powielać ich błędów.

Jak wyodrębnić target group

Jeśli dotychczas myślałeś, że większa część społeczeństwa to Twoi potencjalni klienci, to byłeś w ogromnym błędzie! Nieraz zapewne słyszałeś, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Tak samo jest z Twoim produktem lub usługą – nie jesteś w stanie zaspokoić potrzeb wszystkich ludzi na Ziemi. Poza tym każda reklama kosztuje, dlatego jej przygotowanie i realizację powinno się przeprowadzać tam, gdzie ma to sens.

Przykład: wyobraź sobie, że chcesz sprzedać pastę do zębów o działaniu wybielającym. Nie wystarczy stwierdzić, że taka pasta jest dla wszystkich, bo wszyscy przecież powinni myć zęby. Jako że jest to pasta wybielająca szkliwo, z pewnością można wykluczyć:

 • dzieci i młodzież,
 • osoby w podeszłym wieku,

Można też zawęzić grupę do:

 • osób palących papierosy,
 • osób które rzuciły palenie w ostatnim czasie,
 • osób lubiących pić kawę,
 • ludzi pracujących w showbiznesie.

Mając odpowiednio wyodrębnioną grupę docelową, jesteśmy w stanie określić jej potrzeby i tak skonstruować komunikat reklamowy, aby przedarł się przez gąszcze reklam podobnych produktów. Twoja wyjątkowość na rynku nie ma polegać na najniższej cenie, ale na wyjątkowo dokładnej znajomości potrzeb Twoich klientów. Twój produkt lub usługa ma rozwiązywać ich problemy.

Cztery kroki do idealnej grupy docelowej

Aby wybrać grupę docelową odpowiednią dla Twojej działalności, musisz dokładnie określić cechy wspólne tej grupy osób:

 1. Zastanów się, dlaczego ktoś potrzebuje Twojego produktu? Jakie potrzeby on zaspokoi? Jakie osoby mają takie problemy? Spróbuj określić wiek, płeć, miejsce zamieszkania, segment zatrudnienia, dochody, stan cywilny, posiadanie dzieci, zwierząt domowych, zainteresowania. Weź pod uwagę te czynniki, które mają znaczenie dla części rynku, w którym działasz.
 2. Jeśli już ktoś skorzystał z Twojej oferty, spróbuj porównać cechy charakteryzujące obecnych klientów z opisem grupy docelowej, którą określiłeś w punkcie powyżej. Czy są jakieś cechy wspólne? Czy coś się powtarza? Co ich łączy? Wprowadź zmiany, udoskonal swoje dotychczasowe opisy. Pamiętaj, że możesz wyodrębnić kilka grup docelowych. Będą miały wiele cech wspólnych, ale różnić się będą jednym istotnym elementem, np. płcią, wiekiem, miejscem zamieszkania etc.
 3. Dokonaj analizy konkurencji. Do kogo kierują swoje działania marketingowe? W jaki sposób to robią? Jakie rezultaty otrzymują? Kto znajduje się w ich grupie docelowej? Spróbuj znaleźć swoją niszę.
 4. Sprawdź w praktyce wybór swojej grupy docelowej. Czy wybrany przez Ciebie target jest zainteresowany Twoim towarem lub usługą? Czy cena produktu jest dla nich atrakcyjna i przystępna? Nie bój się zmian. Jeśli masz takie możliwości, możesz przeprowadzić badania rynku, sporządzić ankietę, albo po prostu porozmawiać z ludźmi.

Im lepiej poznasz swoją grupę docelową, czyli zrozumiesz jej potrzeby, priorytety, zainteresowania, przyzwyczajenia i motywacje, tym łatwiej będzie Ci do niej dotrzeć z Twoim produktem. Przestaniesz tracić czas na tych, którzy zupełnie nie są zainteresowani Twoją ofertą lub których po prostu nie stać na Twoje usługi. Dzięki temu, że działania marketingowe będą skierowane na podatny grunt, ograniczysz wydatki związane z reklamą, a pieniądze zainwestowane w promocję wreszcie zaczną generować zyski.

 

 

EmiGratka


© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
CAŁOŚĆ JAK I ŻADNA CZĘŚĆ UTWORÓW NA EMIGRATKA.COM NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE I SPOSÓB BEZ ZGODY REDAKCJI EMIGRATKA.COM. WOBEC OSÓB ŁAMIĄCYCH PRAWO, PODJĘTE ZOSTANĄ WSZELKIE DZIAŁANIA PRAWNE, CELEM DOCHODZENIA ROSZCZEŃ FINANSOWYCH.

 

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook