Select Page

HOT NEWS! Co dalej z BREXITEM?!

HOT NEWS! Co dalej z BREXITEM?!

westminster-717846_640Wszyscy Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii, w tym również Manchesterowcy, zadają sobie pytanie: co dalej z Brexitem?

Wszystkie media komentują ostatnie doniesienia dotyczące Brexitu, który miał się rozpocząć w marcu 2017 poprzez wdrożenie w życie artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego przez premier Wielkiej Brytanii Theresę May. Jak się jednak okazuje, jest wielce prawdopodobne, że premier Theresa May nie dzierży w ręku aż takiej władzy, która pozwoliłaby jej dokonać tego na własną rękę. High Court uważa, że to parlament musi podjąć decyzję o ewentualnym rozpoczęciu wyjścia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej. A więc co dalej z Brexitem?

Dla większości Polaków mieszkających i pracujących na Wyspach, którzy nie nabyli jeszcze praw stałego rezydenta bądź brytyjskiego obywatelstwa, to całkiem dobra wiadomość, że Brexit napotyka na swej drodze poważne przeszkody. Komu to zawdzięczamy? Mówią o niej „czarna wdowa” – Gina Miller, urodzona w Gujanie i wychowana w Wielkiej Brytanii, na co dzień menadżer inwestycyjna, założycielka wielu firm oraz organizacji mającej na celu wykrywanie i zwalczanie nadużyć w instytucjach finansowych oraz charytatywnych. Obecnie jest również wrogiem nr 1 brytyjskiej premier Theresy May.

Gina Miller, reprezentowana przez Mishcon de Reya, prowadzi przegląd rządowej decyzji dotyczącej uruchomienia artykułu 50. Traktatu Lizbońskiego. Jej zdaniem, tak ważną dla społeczeństwa brytyjskiego decyzję może podjąć wyłącznie parlament. Tym bardziej jest to uzasadnione, że 1972 roku to właśnie brytyjski parlament zadecydował o ratyfikacji traktatu akcesyjnego, zgodnie z którym Wielka Brytania stała się członkiem Unii Europejskiej z dniem 1 stycznia 1973 roku.

Jakie mogą być skutki decyzji High Court? Jeśli decyzją sądu zostanie przyznana racja Ginie Miller, decyzja o Brexicie – o ile w ogóle do niego dojdzie – może znacznie przesunąć się w czasie. Nawet jeśli brytyjscy posłowie zagłosują za Brexitem, zgodnie z wynikami czerwcowego referendum, jest szansa, że Izba Lordów zawetuje tę decyzję, co może odroczyć uruchomienie artykułu 50. o kolejne miesiące. Ponadto ci, którzy są przeciwko Brexitowi mogą domagać się większej kontroli nad negocjacjami i budowaniem strategii dotyczącej tego, jak miałoby wyglądać wyjście Wielkiej Brytanii z szeregów unii. A to może spowodować nie tylko polityczne i gospodarcze zawirowania, dalsze spadki funta, ale także i przedterminowe wybory parlamentarne.

Na chwilę obecną, rząd Theresy May zapowiedział już apelację od decyzji High Court i zostanie ona rozpatrzona na posiedzeniu 7 grudnia 2016 roku.

AM / emigratka.com

Fot. pixabay


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook