Menu
Lifestyle

Inwazja pająków w Wielkiej Brytanii! Jak się ich skutecznie pozbyć?

Według starego porzekadła pająk widziany z rana zapowiada radość, w południe – dobrą nowinę, a wieczorem – nieszczęście. Nie bez znaczenia jest miejsce spotkania, bo pająk znaleziony w domu lub na ubraniu wróży szczęście. Zabicie go natomiast grozi niepogodą. Tak czy siak, w niejednym z nas wzbudzają strach, zwłaszcza te, których odwłoki pokryte są włoskami, a ich grube odnóża sięgają kilku centymetrów i widoczne są z drugiego końca pokoju. Myśl, że w nocy podczas snu przechadzają się po naszym nosie, wcale nie ułatwia ich akceptacji w naszym codziennym życiu.

Możesz spotkać je w kącie pokoju, na zasłonach, za łóżkiem, lub zauważyć ich wystające odnóża z dziury w ścianie albo próbujące wyczołgać się spod framug i drzwi. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii mają prawdziwe powody do strachu. Po dosyć wilgotnym lecie, w domach pojawiły się kątniki olbrzymie, które należą do największych pająków w Europie, a rozpiętość ich odnóży może sięgać nawet 9,5 cm.

Kątniki domowe, bo o nich tu mowa, przypominają o sobie głównie jesienią, kiedy ich aktywność znacznie wzrasta. Gdy za oknem jesienna szaruga, kątniki wyruszają na poszukiwania swoich nowych partnerek. Nikt nie chce gościć całej rodziny kosmatych pajęczaków, więc co można zrobić, by się ich pozbyć, nie narażając się przy tym na niepogodę?

Dbałość o czystość w domu to podstawa!

Samo usuwanie pajęczyn to syzyfowa praca – w miejsce starych powstaną nowe, nim się obejrzymy. Regularne wycieranie kurzu, odkurzanie, zamiatanie wszelkich okruszków czy resztek jedzenia to podstawa walki z intruzami, aczkolwiek nawet wyjątkowo zadbany dom może przypaść do gustu nowym lokatorom. Spróbuj pozbyć się wszelkich kartonowych pudełek, które pajęczaki uwielbiają. Warto też zadbać o walkę z innymi owadami, takimi jak komary, muszki, muchy czy prusaki, które stanowią idealne źródło pożywienia dla kątników. Brak pożywienia sprawi, że będą szukać bardziej dogodnej lokalizacji do zakładania swych pajęczych sieci.

Środki i preparaty zwalczające pajęczaki

By odstraszyć pająki, można rozpylić w domu olejek mięty pieprzowej, drzewa herbacianego, cytrusowy lub eukaliptusowy, a w ostateczności zwykły ocet. Dobrym pomysłem i bardzo ekologicznym jest rozłożenie w kątach i na parapetach świeżo zebranych kasztanów- co prawda brak tutaj badań potwierdzających skuteczność tej metody, ale cieszy się ona nieustannie ogromną popularnością. Można również zastosować w newralgicznych miejscach ziemię okrzemkową, aczkolwiek w tym przypadku możemy narazić się niepogodę! W sklepach możemy znaleźć rożnego rodzaju gotowe preparaty i aerozole chemiczne, ale zanim dokonamy zakupu, należy się upewnić, czy stosowanie tych środków nie zaszkodzi pozostałym mieszkańcom domu – w szczególności dzieciom i czworonogom.

Urządzenia odstraszające owady i pająki

Na rynku dostępne są urządzenia, które po podłączeniu do sieci elektrycznej wytwarzają silne pole elektromagnetyczne oraz ultradźwięki. Dla ludzi oraz zwierząt domowych są one niezauważalne, natomiast dla pajęczaków nie do wytrzymania – porównać to można do nieustannie wyjącego czujnika dymu. Minusem jest fakt, że trudno jednoznacznie stwierdzić, czy takie pole elektromagnetyczne jest w stu procentach bezpieczne i obojętne dla ludzi. W sklepach można nabyć także rożnego rodzaju pułapki, które wabią wszelkie pełzające insekty i już nie pozwalają im uciec.

Uszczelnij dom!

Pamiętaj, by uszczelnić framugi okien i drzwi, pozalepiać wszystkie dziury w ścianach i kątach, zwracając szczególną uwagę na otwory, w które wpuszczone są wszelkiego rodzaju rury i kable. Sprawdź wszystkie otwory wentylacyjne, czy aby na pewno pokryte są nieuszkodzoną siatką zabezpieczającą. Można rozważyć także montaż moskitier w oknach – one na pewno znacząco ograniczą napływ wszelkich owadów z zewnątrz, ale też zmniejszą ilość światła dziennego w pomieszczeniu.

Znasz inny, sprawdzony sposób na walkę z pająkami? Podziel się nim w komentarzu!

AW / emigratka.com
Fot.: polmancs


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This