Lifestyle

Karta EHIC – zanim wyjedziesz na urlop za granicę

Planując wakacyjny urlop pracujemy nad perfekcyjną figurą, szukamy najlepszych ofert na spędzenie wymarzonego zagranicznego urlopu, ale czy myślimy o tych mniej przyjemnych aspektach urlopu? W ferworze walki z jak zawsze za małą walizką zapomnimy na przykład o naszych lekach. Co wtedy? Nie ma problemu, jeżeli na zagranicznych wakacjach mamy ze sobą kartę EHIC.

Co to za karta?

EHIC– European Health Insurance Card (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego), dzięki tej karcie mamy zapewnione podstawowe usługi medyczne szczegółowo określone przez system zdrowotny kraju, do którego przyjechaliśmy. Warto zaznaczyć, że karta nie upoważnia do korzystania z prywatnej opieki zdrowotnej ani też do wezwania pogotowia ratunkowego podczas górskich wędrówek, natomiast uprawnia do skorzystania z państwowej opieki zdrowotnej danego kraju, gdy znajdziemy się w takiej potrzebie.

Czy coś zapłacę wyrabiając kartę EHIC?

Karta EHIC jest całkowicie bezpłatna (uważajmy na strony internetowe, gdzie za wydanie karty pobierane są opłaty!), a o jej posiadanie możemy ubiegać się różnymi drogami: składając wniosek przez Internet (https://www.ehic.org.uk/Internet/startApplication.do), telefonicznie (0300 330 1350), a także wysyłając dostępny na stronie https://www.ehic.org.org.uk wniosek tradycyjną pocztą. Po 5 latach od wydania karty w zakładce „How do I renew my card” można przedłuż naszą kartę bez opłat. Kartę można bezpłatnie przedłużyć nawet pół roku przed końcem jej ważności.

Czy wypełnienie formularza jest czasochłonne?

Przy rejestracji konieczne jest podanie numeru NIN lub NHS, imię i nazwisko (również panieńskie) oraz datę urodzenia. Wypełniając wniosek internetowo możemy za jednym zamachem zamówić karty również dla naszych najbliższych. Na drugiej stronie formularza możemy wyrobić kartę dla męża/żony/partnera/partnerki, a na trzeciej stronie kartę dla dzieci.

Zgubiłem kartę, co teraz?

Żaden problem! W zależności, czy zgubiłeś kartę w Anglii czy za granicą wystarczy zadzwonić pod numer 0300 330 1350 lub +44 191 218 1999 dla połączeń zza granicy. W przypadku zmiany naszych danych również należy zadzwonić pod ten sam numer.

Kilka minut wypełniania danych, tydzień oczekiwania na kartę i 5 lat ważnej karty. Można podróżować bez strachu przed wysokim rachunkiem za konieczne leczenie poza granicami kraju, w którym aktualnie rezydujemy.

ACH/emigratka.com
Fot: polmancs


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This