Wybierz Strona

Każdy emigrant musi przez to przejść! Kilka słów o szoku kulturowym

Każdy emigrant musi przez to przejść! Kilka słów o szoku kulturowym

Żyjemy w biegu. Mało kto w obecnych czasach może sobie pozwolić na leniwe śniadanie przy aromatycznej kawie, z intrygującą lekturą w ręku. Nieustannie brakuje nam czasu na realizowanie nawet tych podstawowych zadań i obowiązków. Aż w końcu mówimy sobie dość i w głowie pojawia się pytanie, czy to wszystko ma w ogóle jakiś sens? Czy w tej właśnie chwili jestem tu gdzie powinnam? Czy to jest moje miejsce na ziemi? Czy podjęliśmy właściwe decyzje? Czy żyjąc w Polsce nasze życie wyglądałoby inaczej? Lepiej? Zaparz sobie kawę (lub herbatę), usiądź wygodnie i dowiedz się, czy masz do czynienia z szokiem kulturowym.

 

Wyjazd zagranicę w celu osiedlenia się, zamieszkania, podjęcia pracy to zupełnie inna bajka niż kilkudniowa wycieczka czy wakacyjna praca na kilka tygodni. W tym drugim przypadku, jesteś w stanie znieść spanie na niewygodnej kanapie, jedzenie konserw i makreli z puszki, czy dzielenie łazienki z sześcioma obcymi osobami. Bo wiesz, że to przejściowy etap. Za kilka tygodni wrócisz do „siebie”, gdzie czeka na ciebie wygodne łóżko, lodówka wypełniona ulubionymi smakołykami oraz satysfakcja, że wszelkie niewygody i poświęcenie wynagrodzone zostaną  grubszym portfelem i bagażem niepowtarzalnych doświadczeń. Kiedy natomiast osiedlasz się bez perspektywy szybkiego powrotu, gdzieś z tyłu głowy dociera do ciebie szept mówiący: „musisz się przyzwyczaić, nic się nie zmieni przez najbliższe kilkanaście lat”. A przymus to całkowite przeciwieństwo chęci, ciekawości czy wolnej woli.  Przymus potrafi odebrać smak, zapach i wszelką przyjemność z tego, co do tej pory pieściło podniebienie, wzbudzało chęć odkrywania i poznawania. Poznaj bliżej stadia szoku kulturowego i dowiedz się,  na którym etapie jesteś.


Przeczytaj także: Emigracja to stan umysłu


Miesiąc miodowy

Kalervo Oberg, kanadyjski antropolog, uważał, że początek niemal każdej emigracji przypomina miesiąc miodowy (za wyjątkiem tej przymusowej!). Byłeś kiedyś zakochany? To doskonale wiesz, co mam na myśli! Z początku zachwycamy się niemal wszystkim. W Anglii ludzie są jakoś bardziej uprzejmi, pomocni, dzieci chodzą do szkoły w eleganckich mundurkach, kierowcy na drogach się nie spieszą i chętnie ustępują pierwszeństwa. Codziennie masz szansę poznać ludzi z całego globu, różnych kultur, a kuchnie świata  są na wyciągnięcie ręki. Poza tym niższe podatki, pięć razy większe zarobki, praca czeka na każdym kroku… Wszystko jest takie nowe, ekscytujące, w mgnieniu oka ulegamy niepojętemu zachwytowi i zupełnie zapominamy, że przecież wszystko oprócz zalet, ma też swoje wady. A żaden „miesiąc miodowy” nie trwa wiecznie…

Negacja

Kiedy pierwsze zauroczenie mija, pewne rzeczy, sytuacje czy ludzie zaczynają irytować. Frustrujesz się, bo pomimo starań i nauki wciąż wiele nie potrafisz zrozumieć, zarówno słów, gestów jak i zachowań. Twój zapał powoli opada. Każdy kontakt z innym człowiekiem wzbudza niepokój i stres. Czy tym razem mnie zrozumieją? Czy znowu będę prosić pięć razy, by coś powtórzono? Poza tym pojawia się tęsknota za bliskimi, których nie ma teraz obok by nas wesprzeć, poklepać po ramieniu i powiedzieć: „nie poddawaj się, dasz radę!”. Zauważasz, że omijają cię rodzinne uroczystości, najbliżsi również tęsknią za tobą, co wzbudza w tobie dodatkowe poczucie winy. O swoich trudnościach nie chcesz im mówić, aby oszczędzić im zmartwień. Zostajesz ze swoimi problemami sam na sam. Pojawia się samotność. W pewnym momencie opadasz z sił. Ten etap emigracji jest wyjątkowo trudny. Niektórzy mogą odczuwać bóle głowy, cierpieć na bezsenność a nawet i depresję. Kompletnie nie potrafią się odnaleźć w nowej kulturze. Część emigrantów na tym etapie poddaje się i wraca do domu. Pozostali walczą dalej i próbują się dostosować za wszelką cenę.

fot. picjumbo

Dostosowanie


Rozumiesz znacznie więcej. Żarty, anegdotki, metafory. Powoli odzyskujesz kontrolę nad swoim życiem, balans. Jesteś w stanie bez większego stresu iść do lekarza, porozmawiać z nauczycielem dziecka czy odpisać na list do urzędu. Wiesz doskonale jak funkcjonuje komunikacja miejska, jak rozmawiać z sąsiadami w uprzejmy sposób czy zamówić obiad w restauracji uwzględniając drobne modyfikacje w posiłku. Krótko mówiąc, ogarniasz nową rzeczywistość. Wciąż, co prawda, pojawiają się wzloty i upadki, wciąż niektóre sytuacje potrafią cię niemile zaskoczyć, ale jest już znacznie łatwiej, bo masz ogromny plecak doświadczeń na swoich plecach. (Mnie bardzo dużo pomogła zrozumieć seria Life in the United Kingdom – wydana w języku angielskim, w sumie 4 książki za £20.68 – zawierają wszystkie niezbędne informacje, które pomagają przygotować się do egzaminu British Citizenship – jeśli kogoś takowy interesuje. Szczerze polecam!)

 

Asymilacja

Do tej pory pewne sytuacje, zachowania czy słowa potrafiły mocno cię zirytować, bo po prostu ich nie rozumiałeś. Wszystko porównywałeś do tego co już znałeś wcześniej i w ten sam sposób dokonywałeś oceny. Teraz jest inaczej. Dostrzegasz dobre strony – ale nie patrzysz już przez różowe okulary. Dostrzegasz wady, ale nie patrzysz na nie krytycznym okiem, bo oceniasz wszystko według norm, które rządzą daną kulturą. Rozumiesz różnice i podobieństwa między obiema kulturami, ale nie oceniasz ich porównując je do siebie, a poprzez ich historie, doświadczenia i możliwości.

W obu kulturach świetnie się odnajdujesz. Jesteś silniejszy psychicznie i pewny siebie. Jesteś „u siebie”.

fot. pixabay

 Odwrotny szok kulturowy

Co czuje emigrant, który po kilkunastu latach życia na emigracji wraca do ojczystego kraju? Przecież wraca „do siebie”, „na stare śmieci”. Mówi:  „dałem radę w obcym kraju, to dlaczego nie miałbym dać rady u siebie?!”. Zapominamy jednak, że przez te kilkanaście lat naszej nieobecności bardzo wiele się zmieniło. W miastach przybyło budynków, zmieniła się infrastruktura drogowa, nawet system szkolnictwa nie jest takim sam, jak przed naszym wyjazdem. Starzy znajomi gdzieś się rozproszyli, w miejscu ulubionej cukierenki jest nowy oddział banku, a w urzędach zamiast kolejek są „numerki”.

Poza tym, mieszkając w innym kraju wykształciliśmy w sobie inne spojrzenie na świat, przyzwyczailiśmy się do odmiennej mentalności, nabyliśmy nowe  nawyki. Zderzenie z „krajem lat dziecinnych”, który pozostał w naszej pamięci, może być równie szokujące, co nasz pierwszy wyjazd emigracyjny. Jeśli w Wielkiej Brytanii przywykłeś do załatwiania spraw urzędowych przez telefon, a do managera zwracasz się bezpośrednio na „ty” a nie na „pan”, to pamiętaj, że w Polsce obydwie te sytuacje wyglądają zupełnie inaczej…

***

Pamiętaj, że granice pomiędzy poszczególnymi etapami są płynne. Nie każdy musi doświadczyć wszystkich etapów. Podobnie u każdej osoby będą miały one nieco inny przebieg oraz czas – mogą trwać dni, tygodnie, miesiące a nawet lata. Wpływ na to ma wiele czynników zewnętrznych, jak na przykład nowy związek, śmierć kogoś bliskiego, sukces zawodowy, potomstwo itd.

Ja jestem obecnie gdzieś pomiędzy fazą dostosowania a asymilacją. A Ty?

 

#emigratka


Przeczytaj również: O utracie pamięci, osamotnieniu i dziecięcym uporze


© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
CAŁOŚĆ JAK I ŻADNA CZĘŚĆ UTWORÓW NA EMIGRATKA.COM NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE I SPOSÓB BEZ ZGODY REDAKCJI EMIGRATKA.COM. WOBEC OSÓB ŁAMIĄCYCH PRAWO, PODJĘTE ZOSTANĄ WSZELKIE DZIAŁANIA PRAWNE, CELEM DOCHODZENIA ROSZCZEŃ FINANSOWYCH.

 

366 komentarzy

 1. Monika Kilijańska

  Przeszłam zaledwie do drugiego etapu, bo były to tylko wakacje, ale rzeczywiście tak jest!

  Odpowiedz
  • EmiGratka

   Mam nadzieję, że były to udane wakacje!

   Odpowiedz
 2. Patrycja

  Bardzo ciekawy wpis! Ja już 5 lat w Anglii, chyba na etapie dostosowania. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • EmiGratka

   U każdej osoby szok kulturowy będzie przebiegał inaczej, bo mają na to wpływ ludzie oraz miejsca, które nas otaczają, a także wydarzenia w których uczestniczymy bądź dzieją się obok nas.

   Odpowiedz
 3. Isiaaa N

  Twój blog się nam bardzo przyda w zrozuemieniu innych oraz samych siebie

  Odpowiedz
  • EmiGratka

   Cieszę się, że mogę pomóc! 🙂

   Odpowiedz
 4. Kamila | Testownisko

  A ja, ja nie jestem na emigracji. Ale pamiętam kiedy przeprowadziłam się do nowego „domu” czułam się podobnie. Teraz, teraz akceptuję wszystko, a kiedy przypadkiem jestem w okolicach znanych mi z dzieciństwa ponownie przeżywam „odwrócony szok”. A wcale tak daleko nie odjechałam.

  Odpowiedz
  • EmiGratka

   To prawda, emigracja może mieć różny wymiar. Odczucia są często bardzo podobne 😉

   Odpowiedz
 5. weronika

  Masz wiele racji 🙂 na szczęście ten szok w końcu mija

  Odpowiedz
 6. What's the most convenient method to earn $88717 a month: https://links.wtf/vUpD

  Invest $ 78259 in Bitcoin once and get $ 168918 passive income per month: https://ecuadortenisclub.com/wq7p

  Odpowiedz
 7. How would certainly you utilize $71953 to make more loan: https://slimex365.com/yznk

  How to invest in Bitcoin $ 62445 – get a return of up to 3176%: http://qr.garagebrewers.com/r.php?c=g3PH

  Odpowiedz
 8. Invest $ 22386 in Cryptocurrency once and get $ 347157 passive income per month: http://freeurlredirect.com/10ag4

  Invest $ 7663 and get $ 59377 every month: https://bogazicitente.com/x5bi

  Odpowiedz
 9. How to invest in Bitcoin and receive from $ 5736 per day: https://1borsa.com/wt8g

  How to earn on investments in Cryptocurrency from $ 1414 per day: https://darknesstr.com/x1zt

  Odpowiedz
 10. Invest $ 7288 and get $ 28824 every month: https://bogazicitente.com/x2g9

  What’s the simplest method to earn $53545 a month: https://fla.kr/rCDF

  Odpowiedz
 11. Exactly how would certainly you make use of $63514 to make more loan: https://onlineuniversalwork.com/zok3

  What’s the easiest method to make $92482 a month: https://onlineuniversalwork.com/zot3

  Odpowiedz
 12. Invest $ 1651 and get $ 88335 every month: https://bogazicitente.com/x2bh

  How to Make $5442 FAST, Fast Money, The Busy Budgeter: https://fla.kr/rCuH

  Odpowiedz
 13. What's the simplest way to make $51229 a month: http://lovebyt.es/m581

  Invest $ 1886 and get $ 63616 every month: https://fla.kr/rD3d

  Odpowiedz
 14. How to earn $ 8546 per week: http://lovebyt.es/m319

  What’s the most convenient method to earn $62641 a month: https://jtbtigers.com/wmwd

  Odpowiedz
 15. How to invest in Bitcoin and receive from $ 2589 per day: https://bogazicitente.com/x1f8

  Exactly how to Make $8162 FAST, Rapid Cash, The Busy Budgeter: https://onlineuniversalwork.com/zlg2

  Odpowiedz
 16. How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 8845 per day: https://jtbtigers.com/wped

  How to earn on investments in Cryptocurrency from $ 1179 per day: https://darknesstr.com/x0sv

  Odpowiedz
 17. What's the most convenient way to earn $86858 a month: http://lovebyt.es/m3jy

  How to invest in Cryptocurrency $ 79146 – get a return of up to 7786%: https://bogazicitente.com/x1v0

  Odpowiedz
 18. Invest $ 62633 in Bitcoin once and get $ 893636 passive income per month: https://1borsa.com/wt7s

  Binary options + Bitcoin = $ 6425 per week: https://onlineuniversalwork.com/zosm

  Odpowiedz
 19. How to earn on investments in Bitcoin from $ 8271 per day: http://xsle.net/zp1x

  How to earn on investments in Bitcoin from $ 3331 per day: https://links.wtf/Mq5q

  Odpowiedz
 20. Invest $ 39549 in Bitcoin once and get $ 913817 passive income per month: http://www.nuratina.com/go/gB7y

  How to invest in Cryptocurrency $ 24372 – get a return of up to 5962%: https://ecuadortenisclub.com/wq2q

  Odpowiedz
 21. Just how would you make use of $56774 to make even more cash: http://qr.garagebrewers.com/r.php?c=g3WY

  What’s the simplest method to make $67555 a month: http://freeurlredirect.com/107yv

  Odpowiedz
 22. Binary options + Cryptocurrency = $ 4536 per week: http://freeurlredirect.com/108ez

  How to invest in Bitcoin $ 31337 – get a return of up to 7856%: http://xsle.net/zox4

  Odpowiedz
 23. What's the easiest way to gain $86194 a month: https://darknesstr.com/wy1a

  How to invest in Cryptocurrency $ 88137 – get a return of up to 4637%: https://slimex365.com/yzqe

  Odpowiedz
 24. Paid Studies: Make $5119 Or More Per Week: https://ecuadortenisclub.com/wqma

  Exactly how would certainly you utilize $81578 to make more cash: http://xsle.net/zntz

  Odpowiedz
 25. Binary options + Bitcoin = $ 5279 per week: https://1borsa.com/wrh3

  Just how would you use $51949 to make even more money: https://1borsa.com/wqvv

  Odpowiedz
 26. How would you make use of $89895 to make even more loan: https://fla.kr/rET2

  How to earn on investments in Bitcoin from $ 1612 per day: https://vae.me/xloW

  Odpowiedz
 27. Exactly how would you use $67998 to make more money: http://freeurlredirect.com/10ac3

  How to make $ 6588 per day: https://links.wtf/aMMp

  Odpowiedz
 28. How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 5575 per day: https://slimex365.com/z00q

  How to earn 0,934 Bitcoin per day: https://links.wtf/NCYi

  Odpowiedz
 29. How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 4153 per day: https://fla.kr/rESW

  Exactly how would you use $68194 to make even more loan: http://xsle.net/zp5x

  Odpowiedz
 30. How to earn on investments in Bitcoin from $ 8993 per day: https://slimex365.com/z1b6

  Invest $ 58546 in Bitcoin once and get $ 817219 passive income per month: https://jtbtigers.com/wohv

  Odpowiedz
 31. What's the most convenient way to gain $62295 a month: https://darknesstr.com/x18z

  Exactly how would you use $91863 to make more money: http://xsle.net/zpe5

  Odpowiedz
 32. Invest $ 8124 and get $ 35287 every month: https://vae.me/pZRy

  How to invest in Bitcoin $ 84398 – get a return of up to 4295%: https://jtbtigers.com/wqef

  Odpowiedz
 33. Paid Studies: Earn $6659 Or More Each week: https://onlineuniversalwork.com/zm12

  How would you utilize $87943 to make even more money: https://1borsa.com/ws9q

  Odpowiedz
 34. MarvinFug

  Exactly how would certainly you make use of $72449 to make more loan: https://vae.me/nuo2

  Odpowiedz
 35. ShawnTat

  How to invest in Cryptocurrency $ 47289 – get a return of up to 9688%: https://vae.me/Pb6T

  Odpowiedz
 36. How to earn on investments in Cryptocurrency from $ 3185 per day: https://make-2-btc-per-day.blogspot.tw?b=42

  How to invest in Bitcoin and receive from $ 7697 per day: https://make-3-btc-per-day.blogspot.tw?e=70

  Odpowiedz
 37. What's the most convenient way to gain $66453 a month: https://earn-2btc-per-day.blogspot.ru?g=05

  Invest $ 9173 in Cryptocurrency once and get $ 64552 passive income per month: https://pssv-tr-2.blogspot.jp?q=11

  Odpowiedz
 38. How to earn on investments in Cryptocurrency from $ 2534 per day: https://earn-4btc-per-day.blogspot.co.at?r=88

  Invest $ 2362 in Bitcoin once and get $ 56946 passive income per month: https://6000-usd-per-day.blogspot.co.il?u=40

  Odpowiedz
 39. How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 1265 per day: https://make-3-btc-per-day.blogspot.nl?d=63

  How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 7949 per day: https://5000-usd-per-day.blogspot.nl?t=11

  Odpowiedz
 40. Just how to Make $5355 FAST, Fast Money, The Busy Budgeter: https://get-1-btc-per-day.blogspot.co.il?i=71

  How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 4523 per day: https://earn-5btc-per-day.blogspot.com?n=42

  Odpowiedz
 41. Binary options + Bitcoin = $ 2612 per week: https://get-4-btc-per-day.blogspot.se?b=15

  Invest $ 4954 in Cryptocurrency once and get $ 91417 passive income per month: https://get-3-btc-per-day.blogspot.in?i=10

  Odpowiedz
 42. Invest $ 9812 in Cryptocurrency once and get $ 56556 passive income per month: https://earn-4btc-per-day.blogspot.co.uk?p=14

  How to make 0,858 Bitcoin per day: https://7000-usd-per-day.blogspot.no?q=23

  Odpowiedz
 43. How to invest in Cryptocurrency $ 9953 - get a return of up to 9223%: https://make-2-btc-per-day.blogspot.nl?j=07

  How to earn on investments in Cryptocurrency from $ 4135 per day: https://get-4-btc-per-day.blogspot.co.nz?m=39

  Odpowiedz
 44. Invest $ 8517 in Cryptocurrency once and get $ 88257 passive income per month: https://pssv-tr-1.blogspot.com.tr?n=83

  How to invest in Bitcoin and receive from $ 4498 per day: https://earn-2btc-per-day.blogspot.dk?l=94

  Odpowiedz
 45. Exactly how would certainly you use $53765 to make even more money: https://pssv-tr-2.blogspot.fi?v=46

  How would you use $55977 to make more loan: https://pssv-tr-2.blogspot.ch?q=68

  Odpowiedz
 46. How to invest in Cryptocurrency and receive from $ 4496 per day: https://make-5-btc-per-day.blogspot.pt?d=67

  Invest $ 6258 and get $ 8953 every month: https://pssv-tr-1.blogspot.ae?f=59

  Odpowiedz
 47. Invest $ 4939 in Cryptocurrency once and get $ 73651 passive income per month: https://get-4-btc-per-day.blogspot.sg?u=87

  Exactly how would certainly you utilize $58185 to make more loan: https://7000-usd-per-day.blogspot.sk?m=59

  Odpowiedz
 48. Invest $ 1397 in Bitcoin once and get $ 85646 passive income per month: https://pssv-tr-2.blogspot.fi?a=77

  How to invest in Cryptocurrency $ 4378 – get a return of up to 5783%: https://earn-2btc-per-day.blogspot.in?e=58

  Odpowiedz
 49. Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites - 442 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.in?w=36

  Sex App For Adult Dating, Sex Now Websites – 965 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-io.blogspot.hu?f=08

  Odpowiedz
 50. 7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites - 511 women want to meet for sex in your city: https://best-sexy-girls-op.blogspot.fi?e=16

  Girls are looking for sex in your city (228 beautiful girls want sex in your city right now): https://best-sexy-girls-op.blogspot.com.es?i=37

  Odpowiedz
 51. Sexy girls for the night in your town (364 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.com.es?x=40

  Meet a sexy woman right now (263 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.it?i=28

  Odpowiedz
 52. Dating sites for sex (397 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.co.at?c=27

  Meet a beautiful girl for sex right now (919 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-jk.blogspot.kr?p=23

  Odpowiedz
 53. Free Adult Dating & Sex Hookups - 637 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-po.blogspot.mx?b=69

  Beautiful women for sex in your town (425 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-po.blogspot.co.uk?s=79

  Odpowiedz
 54. Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals - 374 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-hj.blogspot.com.tr?z=85

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 631 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-jk.blogspot.co.at?a=21

  Odpowiedz
 55. #1 Adult Sex Dating App - 432 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-io.blogspot.co.uk?m=72

  Young girls are looking for sex in your city (518 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-po.blogspot.tw?h=20

  Odpowiedz
 56. Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts - 883 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.com?y=94

  7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites – 823 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.se?h=79

  Odpowiedz
 57. Online Sex Sites for Adult Dating - 656 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.tw?x=68

  Meet a beautiful girl for sex right now (922 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.sk?m=08

  Odpowiedz
 58. Sex Dating Sites - Online Adult Dating - 614 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.com.es?o=47

  Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals – 852 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-io.blogspot.be?p=85

  Odpowiedz
 59. 7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites - 128 beautiful women want sex in your city right now: https://sexy-girls-jk.blogspot.ae?d=72

  Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals – 381 women want to meet for sex in your city: https://best-sexy-girls-op.blogspot.co.at?o=12

  Odpowiedz
 60. Meet a beautiful woman for sex right now (891 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.ro?u=68

  7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites – 326 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.be?c=05

  Odpowiedz
 61. Find The Hottest Women For Sex Hookups (349 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-lk.blogspot.hk?c=00

  Meet a sexy girl right now (364 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.no?y=94

  Odpowiedz
 62. Free Adult Dating & Sex Hookups - 246 beautiful women want sex in your city right now: https://best-sexy-girls-op.blogspot.mx?e=32

  Young girls are looking for sex in your city (354 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-hj.blogspot.fi?z=40

  Odpowiedz
 63. Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts - 668 beautiful women want sex in your city right now: https://sexy-girls-lk.blogspot.co.at?r=78

  Beautiful women for sex in your town (522 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.sk?x=46

  Odpowiedz
 64. Naked Teen Girls Looking for Sex (889 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-po.blogspot.ru?x=75

  Meet a beautiful woman for sex right now (651 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.co.uk?s=11

  Odpowiedz
 65. Beautiful girls for sex in your city (928 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-jk.blogspot.kr?q=02

  Hookup With Local Girls Looking For Sex (313 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-hj.blogspot.dk?s=24

  Odpowiedz
 66. Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts - 964 beautiful women want sex in your city right now: https://best-sexy-girls-op.blogspot.ae?t=11

  The best women for sex in your town (154 women want to meet for sex in your city): https://best-sexy-girls-op.blogspot.hu?e=61

  Odpowiedz
 67. Sex App For Adult Dating, Sex Now Websites - 356 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.com.es?b=17

  Find yourself a girl for the night in your city (159 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-po.blogspot.hu?z=18

  Odpowiedz
 68. Sex Dating Sites - Online Adult Dating - 931 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.com.au?k=30

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 449 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-lk.blogspot.ae?p=45

  Odpowiedz
 69. Online Sex Sites for Adult Dating - 186 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-io.blogspot.dk?h=10

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 769 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-jk.blogspot.gr?l=00

  Odpowiedz
 70. The 8 Best Spots To Meet Women For Sex Online To Get You Laid (793 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-io.blogspot.nl?y=85

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 931 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-hj.blogspot.sk?t=09

  Odpowiedz
 71. Beautiful girls for sex in your city (492 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-po.blogspot.com?z=54

  Online Sex Sites for Adult Dating – 635 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-jk.blogspot.sk?f=43

  Odpowiedz
 72. Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts - 352 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.com.br?l=15

  The 8 Best Spots To Meet Women For Sex Online To Get You Laid (136 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.com.es?u=35

  Odpowiedz
 73. Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals - 686 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.hk?u=41

  7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites – 192 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-io.blogspot.com?w=27

  Odpowiedz
 74. Sex Dating Sites - Online Adult Dating - 215 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-lk.blogspot.hk?h=15

  Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals – 571 beautiful women want sex in your city right now: https://sexy-girls-io.blogspot.sg?a=79

  Odpowiedz
 75. Women are looking for sex in your city (166 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.ch?e=82

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 136 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.gr?x=17

  Odpowiedz
 76. Sexy girls in your city are looking for dating (425 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-jk.blogspot.ru?p=47

  Sexy women in your city are looking for dating (583 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-jk.blogspot.in?t=17

  Odpowiedz
 77. Meet for Sex - Find Sex Tonight, Free Fuck Sites - 759 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-hj.blogspot.fi?o=23

  Sex App For Adult Dating, Sex Now Websites – 465 beautiful women want sex in your city right now: https://sexy-girls-io.blogspot.ru?m=28

  Odpowiedz
 78. Adult Dating Site, Meet and Fuck - 359 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-jk.blogspot.nl?q=34

  Meet a beautiful woman for sex right now (664 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-jk.blogspot.co.uk?s=76

  Odpowiedz
 79. Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts - 753 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-io.blogspot.no?r=98

  Sexy girls in your city are looking for dating (588 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-jk.blogspot.se?o=82

  Odpowiedz
 80. Hot girls looking for sex in your city (598 girls want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.mx?h=04

  Beautiful women are looking for sex in your city (791 beautiful girls want sex in your city right now): https://best-sexy-girls-op.blogspot.gr?u=43

  Odpowiedz
 81. Beautiful women are looking for sex in your city (595 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-io.blogspot.sk?c=75

  Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts – 894 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-po.blogspot.it?b=40

  Odpowiedz
 82. Sex Sites for Adult Hookups, Sex Dating - 385 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-io.blogspot.co.uk?k=35

  Free Adult Dating & Sex Hookups – 878 beautiful girls want sex in your city right now: https://sexy-girls-lk.blogspot.ie?w=13

  Odpowiedz
 83. Beautiful women are looking for sex in your city (729 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-po.blogspot.com.tr?k=53

  Meet for Sex – Find Sex Tonight, Free Fuck Sites – 685 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.kr?e=79

  Odpowiedz
 84. Hookup With Local Girls Looking For Sex (842 beautiful girls want sex in your city right now): https://sexy-girls-jk.blogspot.co.nz?a=21

  7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites – 331 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-jk.blogspot.ro?b=44

  Odpowiedz
 85. Meet for Sex - Find Sex Tonight, Free Fuck Sites - 775 beautiful women want sex in your city right now: https://sexy-girls-jk.blogspot.tw?n=53

  Sex Websites for Meeting Singles, Adult Dating Sites – 528 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.com.es?h=11

  Odpowiedz
 86. Meet a beautiful girl for sex right now (228 women want to meet for sex in your city): https://sexy-girls-hj.blogspot.hk?r=13

  Online Sex Sites for Adult Dating – 854 women want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-po.blogspot.be?m=57

  Odpowiedz
 87. Meet a beautiful girl for sex right now (386 beautiful women want sex in your city right now): https://sexy-girls-lk.blogspot.sk?u=29

  Adult Dating, Sex Dating, Free Sex, Real Sex Contacts – 862 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-po.blogspot.nl?g=88

  Odpowiedz
 88. Free Adult Dating & Sex Hookups - 546 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.sk?h=20

  7+ Dating Sex Sites, Adult Dating Hook Up Sites – 464 girls want to meet for sex in your city: https://sexy-girls-lk.blogspot.be?o=16

  Odpowiedz
 89. Sex Adult Dating – Casual online personals for flirty individuals - 772 beautiful girls want sex in your city right now: https://best-sexy-girls-op.blogspot.cz?r=37

  Meet sexy girls in your city (563 girls want to meet for sex in your city): https://best-sexy-girls-op.blogspot.gr?y=46

  Odpowiedz
 90. Meet for Sex - Find Sex Tonight: https://jtbtigers.com/z5sw

  The 8 Best Spots To Meet Women For Sex Online To Get You Laid: https://jtbtigers.com/z0gu

  Odpowiedz
 91. Single girls want sex in your city: http://xsle.net/12364

  Sexy girls in your city are looking for dating: https://jtbtigers.com/z46x

  Odpowiedz
 92. Young girls want sex in your city: https://jtbtigers.com/ytem

  Free Local Sex – Find Women Looking For Sex: https://1borsa.com/z8he

  Odpowiedz
 93. Girls are looking for sex in your city: https://bogazicitente.com/zlpy

  ​Meet Local Women Looking For Sex Tonight On XPress: https://sms.i-link.us/iik

  Odpowiedz
 94. #1 Essay Writing Service UK Students Trust. 100% Secure: https://1borsa.com/buyessayonline338311

  Buy Essays Canada – Cheap & Safe Online Writing Service: http://xsle.net/buyessayonline411031

  Odpowiedz
 95. Buy Essays Australia - Cheap & Safe Online Writing Service: https://jtbtigers.com/buyessayonline150397

  Buying Essays Online – What to Watch for: https://vae.me/EpDA

  Odpowiedz
 96. Professional Dissertation Help: Your Way to Success: https://klurl.nl/?u=YKlTCf7O

  #1 Essay Writing Service AU Students Trust. 100% Secure: https://vae.me/3p4w

  Odpowiedz
 97. Buy Essay Online | Purchase Essays From Experts: https://ecuadortenisclub.com/buyessayonline956587

  Buy Essay Online – Get Top Grade With Perfect Essay From Us: https://fla.kr/buyessayonline426949

  Odpowiedz
 98. #1 Essay Writing Service CA Students Trust. 100% Secure: https://jtbtigers.com/buyessayonline435342

  Buy Essays Australia – Cheap & Safe Online Writing Service: https://1borsa.com/buyessayonline477132

  Odpowiedz
 99. Buy Essays Online in UK: http://freeurlredirect.com/buyessayonline51546

  Buy Essay Online At Writing Service from Australia: https://links.wtf/eBLL

  Odpowiedz
 100. How to invest in Bitcoin $ 3658 - get a return of up to 2832%: https://darknesstr.com/earnmorebitcoins637809

  Forex + Bitcoin = $ 7541 per week: https://vae.me/5DiP

  Odpowiedz
 101. Invest $ 3144 in Cryptocurrency once and get $ 55322 passive income per month: https://fla.kr/earnmorebitcoins684809

  Just how to Make $5758 FAST, Quick Cash, The Busy Budgeter: https://links.wtf/MI4N

  Odpowiedz
 102. READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $8133 per day: http://losscessieda.cf/3cip

  Fast and Big money on the Internet from $9749 per day: https://links.wtf/p72t

  Odpowiedz
 103. Earnings on the Internet from $6745 per day: http://mysuwejahury.tk/fiq1

  Fast and Big money on the Internet from $9381 per day: http://salraewalldee.tk/8db5z

  Odpowiedz
 104. Verified earnings on the Internet from $8762 per day: http://freeurlredirect.com/get1million903930

  TOP # 1 EARNINGS ONLINE from $8579 per day: https://links.wtf/dJAZ

  Odpowiedz
 105. How to make money on the Internet from scratch from $8425 per day: http://foxofyralali.tk/jmcx6

  BEST EARNINGS FOR ALL FROM $5978 per day: http://acelsmarvil.tk/15ugk

  Odpowiedz
 106. READY EARNINGS ON THE INTERNET from $5363 per day: http://freeurlredirect.com/get10bitcoins610815

  A proven way to make money on the Internet from $7423 per day: http://liecingbarbmul.tk/k9u2

  Odpowiedz
 107. A proven way to make money on the Internet from $5772 per day: http://trochfifanpo.tk/8ezb

  READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $7677 per day: http://taiquelemar.tk/69wy

  Odpowiedz
 108. Earn money $7661 per day: https://jtbtigers.com/binarycrypto516051

  A proven way to make money on the Internet from $7258 per day: https://klurl.nl/?u=KZCjQN4p

  Odpowiedz
 109. How get online newbie from $8891 per day: http://freeurlredirect.com/binarycrypto807067

  READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $6316 per day: http://mavasewind.tk/z6i17

  Odpowiedz
 110. 52 Ways to Make Money Online From $7649 per day: http://freeurlredirect.com/morebitcoins761372

  The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $8168 per day: http://cebunomifo.tk/kwoa

  Odpowiedz
 111. How to make money on the Internet from scratch from $6719 per day: http://xsle.net/get1million190539

  Not a standard way to make money online from $7421 per day: http://qidiwani.tk/1k9j

  Odpowiedz
 112. How earn online newbie from $6796 per day: https://sms.i-link.us/morebitcoins696543

  TOP # 1 EARNINGS ONLINE from $9613 per day: http://xsle.net/get1million494462

  Odpowiedz
 113. How earn online newbie from $8598 per day: http://freeurlredirect.com/get1million885100

  Verified earnings on the Internet from $6638 per day: http://lindtropmethi.tk/oaqfo

  Odpowiedz
 114. Verified earnings on the Internet from $5472 per day: http://huyriconta.tk/0tnjz

  Verified earnings on the Internet from $8957 per day: http://brigsaysigtoy.tk/awjzv

  Odpowiedz
 115. BEST EARNINGS FOR ALL FROM $6168 per day: http://qyxewyvoli.tk/ys17b

  READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $5374 per day: http://ebedomacip.tk/5tzj

  Odpowiedz
 116. EASY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET from $8635 per day: https://klurl.nl/?u=0QoPj6lt

  READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $8993 per day: http://mabogesli.cf/3puex

  Odpowiedz
 117. The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $5775 per day: http://freeurlredirect.com/get1million756917

  BEST EARNINGS FOR ALL FROM $5794 per day: https://sms.i-link.us/morebitcoins448271

  Odpowiedz
 118. READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $5565 per day: http://www.nuratina.com/go/get1million833047

  Fast and Big money on the Internet from $7314 per day: https://klurl.nl/?u=CRzUsBrh

  Odpowiedz
 119. The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $5251 per day: http://esawilyzeb.tk/ptug

  Earnings on the Internet from $8346 per day: http://tolllinneli.ga/so1qi

  Odpowiedz
 120. TOP # 1 EARNINGS ONLINE from $7855 per day: http://onolruli.tk/ds3m

  TOP # 1 EARNINGS ONLINE from $6614 per day: http://amaneral.tk/cnnlt

  Odpowiedz
 121. READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $5652 per day: https://vae.me/thTo

  Earnings on the Internet from $8461 per day: http://mortlipese.tk/9kezk

  Odpowiedz
 122. How to Earn from Mobile Phone in 2020 | Earn Money Online $7576 per week: http://pufizate.tk/g92q9

  Make $5679 per week: https://links.wtf/pzJ0

  Odpowiedz
 123. Easy way to earn money online in CA up to a $8692 per day: http://precgingsimu.tk/k54x

  MAKE $588 EVERY 60 MINUTES – MAKE MONEY ONLINE NOW: http://partnorthzsenad.tk/j474c

  Odpowiedz
 124. 75 Legit Ways To Make Money And Passive Income Online - How To Make Money Online $9612 per week: http://epelovoryvoz.tk/ap7tg
 125. How to Earn from Mobile Phone in 2020 | Earn Money Online $6626 per week: http://freeurlredirect.com/earn15000dollars900314

  EASY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET from $6292 per day: http://ogakylun.ml/e9gcs

  Odpowiedz
 126. How to receive $9379 per week: http://rilycyqafesi.tk/xjifo

  Verified earnings on the Internet from $7422 per day: http://sipenudy.ml/j825

  Odpowiedz
 127. Beautiful women for sex in your town USA: https://ca-hq-sexy.blogspot.se?hv=480

  Find yourself a girl for the night in your city USA: https://vv-b-nm.blogspot.sg?bm=168

  Odpowiedz
 128. Such dir ein Madchen fur die Nacht in deiner Stadt: https://jtbtigers.com/adultdatigwomans720403

  Schone Frauen fur Sex in Ihrer Stadt Kanada: http://xsle.net/sexadultdating426729

  Odpowiedz
 129. Sexy Girls fur die Nacht in deiner Stadt in Gro?britannien: http://linky.tech/adultdatigwomans25819

  Lerne sexy Girls in deiner Stadt AU kennen: https://links.wtf/kcXq

  Odpowiedz
 130. Adult 100 besten kostenlosen kanadischen Dating-Sites: http://www.nuratina.com/go/adultdatigwomans492719

  Adult Online-Dating WhatsApp-Nummern: https://klurl.nl/?u=WB9yHoky

  Odpowiedz
 131. Beste Dating-Website fГјr Erwachsene in Kalifornien: https://slimex365.com/sexadultdating46742

  Lerne sexy Girls in deiner Stadt kennen: https://klurl.nl/?u=Px40dtI3

  Odpowiedz
 132. Finde ein Madchen fur die Nacht in deiner Stadt Kanada: http://freeurlredirect.com/sexadultdating162807

  Such dir ein Madchen fur die Nacht in deiner Stadt AU: http://linky.tech/bestsexygirls124639

  Odpowiedz
 133. Sites de rencontres adultes east london: http://sioculejaz.tk/lxytl

  Belles femmes pour le sexe dans votre ville USA: http://oryxukumon.tk/d97z

  Odpowiedz
 134. Les meilleures filles pour le sexe dans votre ville AU: http://rukahure.tk/uypl

  Adulte numero 1 datant app pour Android: http://tencotortua.tk/qnbar

  Odpowiedz
 135. Belles Femmes Pour Le Sexe Dans Votre Ville Canada: http://lakobozoci.tk/zddy

  Belles filles pour le sexe dans ta ville USA: http://lywilnusbka.tk/dxoh

  Odpowiedz
 136. Adulte meilleur site de rencontres gratuit canadien: http://gahisipexo.tk/3krf

  Filles Sexy Pour La Nuit Dans Votre Ville AU: http://menbupanloo.tk/7air

  Odpowiedz
 137. Belles Femmes Pour Le Sexe Dans Votre Ville: http://flexuronvie.tk/86rr

  Adulte n В° 1, application de rencontres pour iphone: http://jomuscboobes.tk/tj9k

  Odpowiedz
 138. Filles Sexy Pour La Nuit Dans Votre Ville AU: http://tetofeve.tk/mkf2

  Adult online dating par les nombres: http://nevanogojojo.tk/gtk1w

  Odpowiedz
 139. Les meilleures femmes pour le sexe dans votre ville USA: http://gridagunun.tk/2av3u

  Sites de rencontres adultes a londres est du cap oriental: http://tiogetkeeli.cf/qmcs6

  Odpowiedz
 140. vurtil opmer

  I have recently started a site, the information you provide on this web site has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

  Odpowiedz
 141. Sites de rencontre gratuits pour adultes canadiens: http://pemaxepido.ga/u1q4

  100 meilleurs sites de rencontre canadiens gratuits pour adultes: http://vergwacose.tk/hqcm

  Odpowiedz
 142. Adulte n ° 1 de rencontres gratuites: http://ganzavames.tk/b6r7

  Adulte n ° 1 datant app pour Android: http://mispamashill.ml/gs0e

  Odpowiedz
 143. Pictoa Filles Sexy Pour La Nuit Dans Votre Ville Etats-Unis: http://agogavejol.tk/g5dg5

  Belles filles pour le sexe dans ta ville: http://dememarpa.cf/cqx72

  Odpowiedz
 144. Adulte datant de 35 ans: http://cribunapseo.tk/7nvw5

  Les meilleures femmes pour le sexe dans votre ville AU: http://thamnyregge.tk/bqfm

  Odpowiedz
 145. Belles Femmes Pour Le Sexe Dans Votre Ville UK: http://gobowevise.tk/wfog1

  Les meilleures femmes pour le sexe dans votre ville USA: http://rupguayfranbos.tk/5uuk

  Odpowiedz
 146. Trouvez-vous une fille pour la nuit dans votre ville Canada: http://floresgradac.tk/9azh

  Trouvez-vous une fille pour la nuit dans votre ville: http://miwapevi.ga/g3gzy

  Odpowiedz
 147. Pictoa Filles Sexy Pour La Nuit Dans Votre Ville Au Royaume-Uni: http://nyhozoly.tk/ddqo

  Belles Filles Pour Le Sexe Dans Votre Ville: http://xugilysyra.tk/zzy6

  Odpowiedz
 148. Rencontre adulte americaine en ligne: http://ahiduputer.tk/tdip

  Sites de rencontre gratuits pour adultes a East London: http://pesredenlatt.cf/rnec9

  Odpowiedz
 149. Trouvez-vous une fille pour la nuit dans votre ville au Royaume-Uni: http://rijacyje.gq/7yw99

  Les meilleures femmes pour le sexe dans votre ville AU: http://groupconlijans.tk/fvgo

  Odpowiedz
 150. Rencontres adultes en ligne: http://emyvobytamug.tk/bfh6

  Adult zoosk 1 application de rencontres itunes: http://anuqelihul.tk/f5zdx

  Odpowiedz
 151. Trouvez-vous une fille pour la nuit dans votre ville: http://lecexymomosi.tk/vlyl

  Belles femmes pour le sexe dans votre ville USA: http://pamuzosakoto.tk/mrsy

  Odpowiedz
 152. Les meilleures filles pour le sexe dans votre ville: http://britgarfbrunbunc.tk/wm79

  Sites de rencontres adultes east london: http://focallesskers.tk/fmw9l

  Odpowiedz
 153. Trouvez-vous une fille pour la nuit dans votre ville au Royaume-Uni: http://heronvace.tk/1blx

  Les meilleures filles pour le sexe dans votre ville: http://tiderapeng.tk/thrp

  Odpowiedz
 154. Not a standard way to make money online from $7372 per week: https://5000-usd-per-day.blogspot.sk?s=63

  The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $6326 per day: https://se-gr-br.blogspot.ca?o=96

  Odpowiedz
 155. 89 Legit Ways To Make Money And Passive Income Online - How To Make Money Online $8834 per week: https://6000-usd-per-day.blogspot.gr?k=76

  65 Legit Ways To Make Money And Passive Income Online – How To Make Money Online $5665 per day: https://6000-usd-per-day.blogspot.nl?n=50

  Odpowiedz
 156. 65 Ways to Make Money Online From $5878 per day: https://pssv-tr-2.blogspot.no?u=90

  Very Fastest Way To Earn Money On The Internet From $9287 per day: https://hy-ju-ki.blogspot.ca?z=60

  Odpowiedz
 157. READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $9824 per week: https://earn7btcperweek.blogspot.kr?i=69

  How to earn $6579 per week: https://hj-k-lk.blogspot.ie?g=71

  Odpowiedz
 158. Easy way to earn money online in ES up to a $5827 per week: https://earn7btcperweek.blogspot.sg?j=40

  READY EARNINGS ON THE INTERNET from $6332 per week: https://us-au-ca.blogspot.no?y=88

  Odpowiedz
 159. A proven way to make money on the Internet from $7475 per week: https://pssv-tr-2.blogspot.dk?s=90

  How to Earn from Mobile Phone in 2020 | Earn Money Online $7887 per day: https://us-au-ca.blogspot.cz?u=61

  Odpowiedz
 160. Earnings on the Internet from $7414 per day: https://earn1btcperdayy.blogspot.tw?d=13

  A proven way to make money on the Internet from $9668 per day: https://pssv-tr-2.blogspot.co.uk?e=26

  Odpowiedz
 161. How to Earn from Mobile Phone in 2020 | Earn Money Online $7637 per day: https://hj-k-lk.blogspot.sg?d=70

  The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $7682 per week: https://se-gr-br.blogspot.mx?y=68

  Odpowiedz
 162. Earn $5931 By Typing Names Online! Available Worldwide: https://kl-po-lo.blogspot.com.ar?i=67

  How to Earn from Mobile Phone in 2020 | Earn Money Online $6495 per day: https://earn-1-btc-per-day.blogspot.se?f=07

  Odpowiedz
 163. EASY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET from $8784 per week: https://hj-k-lk.blogspot.ch?f=60

  The Most Fastest Way To Earn Money On The Internet From $9478 per day: https://6000-usd-per-day.blogspot.ae?c=03

  Odpowiedz
 164. Very Fastest Way To Earn Money On The Internet From $6557 per week: https://6000-usd-per-day.blogspot.sg?n=40

  Very Fastest Way To Earn Money On The Internet From $8855 per day: https://make-1-btc-per-week.blogspot.no?e=23

  Odpowiedz
 165. READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $5988 per day: https://earn7btcperweek.blogspot.fr?v=00

  Verified earnings on the Internet from $5415 per week: https://hy-ju-ki.blogspot.co.uk?i=63

  Odpowiedz
 166. Not a standard way to make money online from $9186 per week: https://make5btcperweek.blogspot.co.nz?a=86

  READY SCHEME EARNINGS ON THE INTERNET WITH MINIMUM INVESTMENTS from $7392 per week: https://us-au-ca.blogspot.it?t=02

  Odpowiedz
 167. Честное онлайн казино, ежедневная лотерея более чем на 900000 рублей: https://darknesstr.com/onlinecasino946317

  Честное онлайн казино, ПРИВЕТСТВЕННЫЙ БОНУС 50000 РУБЛЕЙ + 125 ФРИСПИНОВ: https://1borsa.com/winjackpot162536

  Odpowiedz
 168. Список лучших онлайн казино, более 10000000 рублей выигрышей ежедневно: https://links.wtf/dBAH

  Честное онлайн казино, более 350000 рублей в ежедневных подарках: https://onlineuniversalwork.com/casinoonline42276

  Odpowiedz
 169. Список лучших онлайн казино, ВЫИГРАЙ 500000 РУБЛЕЙ СЕЙЧАС: http://linky.tech/casinojackpot984249

  Самое надёжное и проверенное онлайн казино на деньги: https://huit.re/onlinecasino972558

  Odpowiedz
 170. Самое надежное онлайн казино, ПРИВЕТСТВЕННЫЙ БОНУС НА ДЕПОЗИТ + 100 ФРИСПИНОВ: https://onlineuniversalwork.com/casinojackpot654488

  Проверенное онлайн казино, более 350000 рублей в ежедневных подарках: http://www.nuratina.com/go/casinojackpot326437

  Odpowiedz
 171. Рейтинг Честных Онлайн Казино с хорошей отдачей 2020: https://vae.me/BKrr

  Список лучших онлайн казино, ВЫИГРАЙ 300000 РУБЛЕЙ СЕГОДНЯ: https://vae.me/ofjZ

  Odpowiedz
 172. Самое надежное онлайн казино, ДО 90% НА ДЕПОЗИТ, КАЖДУЮ НЕДЕЛЮ: https://slimex365.com/casinojackpot639405

  Проверенное онлайн казино, ежедневная лотерея более чем на 900000 рублей: https://bogazicitente.com/casinoonline671069

  Odpowiedz
 173. Честное онлайн казино, ДЖЕКПОТ КАЖДЫЙ ДЕНЬ ОТ 1500000 РУБЛЕЙ: https://darknesstr.com/winjackpot75656

  Честное онлайн казино где люди выигрывают деньги: https://links.wtf/SL4A

  Odpowiedz
 174. Лучшее онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://sms.i-link.us/winjackpot781648

  Проверенное онлайн казино, ежедневная лотерея более чем на 900000 рублей: https://vae.me/R7EL

  Odpowiedz
 175. Список лучших онлайн казино, ЧУДО ПОДАРКИ КАЖДЫЙ ДЕНЬ НА СУММУ ОТ 500000 РУБЛЕЙ: https://slimex365.com/winjackpot575958

  Лучшее онлайн казино, ВЫИГРАЙ 300000 РУБЛЕЙ СЕГОДНЯ: https://bogazicitente.com/casinoonline688836

  Odpowiedz
 176. Топ 10 рейтинг лучших онлайн казино на реальные деньги: https://links.wtf/WeqL

  Список лучших онлайн казино, ВЫИГРАЙ 500000 РУБЛЕЙ СЕЙЧАС: http://qr.garagebrewers.com/r.php?c=j936

  Odpowiedz
 177. Проверенное онлайн казино, ВЫИГРАЙ 500000 РУБЛЕЙ СЕЙЧАС: https://slimex365.com/casinojackpot208170

  Проверенное онлайн казино, ЧУДО ПОДАРКИ КАЖДЫЙ ДЕНЬ НА СУММУ ОТ 500000 РУБЛЕЙ: http://freeurlredirect.com/casinoonline334405

  Odpowiedz
 178. Список лучших онлайн казино, ДЖЕКПОТ КАЖДЫЙ ДЕНЬ ОТ 1500000 РУБЛЕЙ: https://vae.me/5tAG

  Лучшее онлайн казино, ДО 90% НА ДЕПОЗИТ, КАЖДУЮ НЕДЕЛЮ: https://slimex365.com/onlinecasino96917

  Odpowiedz
 179. Честное онлайн казино, более 10000000 рублей выигрышей ежедневно: https://slimex365.com/onlinecasino428203

  Честное онлайн казино, ДОРОГИЕ ПОДАРКИ И ГОРЯЧИЕ БОНУСЫ КАЖДЫЙ ДЕНЬ: https://vae.me/LZCs

  Odpowiedz
 180. Список лучших онлайн казино, ЧУДО ПОДАРКИ КАЖДЫЙ ДЕНЬ НА СУММУ ОТ 500000 РУБЛЕЙ: https://vae.me/G4Xn

  Самое надёжное и проверенное онлайн казино на деньги: https://klurl.nl/?u=4rjdSBLX

  Odpowiedz
 181. Самое надежное онлайн казино, ПРИВЕТСТВЕННЫЙ БОНУС НА ДЕПОЗИТ + 100 ФРИСПИНОВ: https://ecuadortenisclub.com/casinojackpot968715

  Проверенное онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://klurl.nl/?u=wFFmwEqF

  Odpowiedz
 182. Самое надежное онлайн казино, ДО 90% НА ДЕПОЗИТ, КАЖДУЮ НЕДЕЛЮ: https://jtbtigers.com/winjackpot590529

  Список лучших онлайн казино, ДЖЕКПОТ КАЖДЫЙ ДЕНЬ ОТ 1500000 РУБЛЕЙ: https://links.wtf/Rll7

  Odpowiedz
 183. Проверенное онлайн казино, ПРИВЕТСТВЕННЫЙ БОНУС НА ДЕПОЗИТ + 100 ФРИСПИНОВ: https://sms.i-link.us/casinojackpot841465

  Проверенное онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://vae.me/p88E

  Odpowiedz
 184. Список лучших онлайн казино, 350 ФРИСПИНОВ ПОСЛЕ РЕГИСТРАЦИИ: https://ecuadortenisclub.com/casinojackpot990485

  Лучшее онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://1borsa.com/casinoonline282051

  Odpowiedz
 185. Лучшее онлайн казино, ДО 100000 РУБЛЕЙ КЭШБЕКА: https://klurl.nl/?u=mBosvuI

  Проверенное онлайн казино, ЧУДО ПОДАРКИ КАЖДЫЙ ДЕНЬ НА СУММУ ОТ 500000 РУБЛЕЙ: https://vae.me/og2l

  Odpowiedz
 186. Лучшее онлайн казино, ВЫИГРАЙ 300000 РУБЛЕЙ СЕГОДНЯ: https://ecuadortenisclub.com/onlinecasino225721

  Список лучших онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://sms.i-link.us/onlinecasino39139

  Odpowiedz
 187. Самое надежное онлайн казино, +15% К КАЖДОМУ ДЕПОЗИТУ: https://darknesstr.com/casinojackpot57217

  Проверенное онлайн казино, ДО 100000 РУБЛЕЙ КЭШБЕКА: https://darknesstr.com/winjackpot911843

  Odpowiedz
 188. Самое надежное онлайн казино, ВЫИГРАЙ 300000 РУБЛЕЙ СЕГОДНЯ: https://bogazicitente.com/casinojackpot855970

  Самое надежное онлайн казино, ДОРОГИЕ ПОДАРКИ И ГОРЯЧИЕ БОНУСЫ КАЖДЫЙ ДЕНЬ: http://linky.tech/casinojackpot469794

  Odpowiedz
 189. websites

  Respect to op, some wonderful selective information.

  Odpowiedz
 190. more info here

  An interesting discussion is worth comment. I think that you should write more on this topic, it might not be a taboo subject but generally people are not enough to speak on such topics. To the next. Cheers

  Odpowiedz
 191. view website

  I genuinely enjoy reading on this web site, it has got good blog posts. „A man of genius has been seldom ruined but by himself.” by Samuel Johnson.

  Odpowiedz
 192. mobile legends xbox one controller

  Its like you read my mind! You seem to know a lot about this, like you wrote the book in it or something.

  I think that you could do with some pics to drive the message home
  a little bit, but other than that, this is excellent blog.

  A fantastic read. I will definitely be back.

  Odpowiedz
 193. get it

  hey there and thanks to your information – I have certainly picked up something new from proper here. I did then again experience several technical points the usage of this website, as I skilled to reload the website many occasions previous to I may just get it to load properly. I were thinking about if your web host is OK? Now not that I am complaining, but sluggish loading circumstances times will sometimes affect your placement in google and can injury your high quality score if ads and ***********|advertising|advertising|advertising and *********** with Adwords. Anyway I am adding this RSS to my email and could look out for a lot extra of your respective interesting content. Make sure you update this again very soon..

  Odpowiedz
 194. informative post

  Thank you, I have just been searching for info approximately this subject for a while and yours is the greatest I have came upon till now. But, what in regards to the bottom line? Are you certain about the source?

  Odpowiedz
 195. helpful resources

  I do enjoy the manner in which you have presented this concern and it does supply me personally a lot of fodder for consideration. Nevertheless, because of what I have observed, I simply just wish when other reviews pack on that men and women stay on issue and don’t start upon a soap box associated with the news of the day. Yet, thank you for this fantastic piece and though I can not necessarily agree with this in totality, I regard the standpoint.

  Odpowiedz
 196. home

  I like the helpful information you provide to your articles. I will bookmark your blog and check again right here regularly. I am moderately sure I will learn a lot of new stuff right here! Good luck for the next!

  Odpowiedz
 197. continued

  You completed some good points there. I did a search on the topic and found most persons will have the same opinion with your blog.

  Odpowiedz
 198. FrankPobre

  [url=https://writemeanessay.monster]5 page essay outline [/url]
  [url=https://kimberlymackbeautystudio.com]free chinese dating site [/url]

  Odpowiedz
 199. steroide online bestellen

  I have recently started a web site, the info you offer on this website has helped me greatly. Thank you for all of your time & work.

  Odpowiedz
 200. FrankPobre

  [url=https://howtowriteaessay.icu]narrtive essay about when my bestfriend was in a wreck [/url]
  [url=https://datingwebsites.best]datingwebsites.best[/url]

  Odpowiedz
 201. generic viagra sales

  however gear generic viagra sales little bird
  merely effort generic viagra sales initially rip rather problem viagra
  cheap wild station [url=http://viagenupi.com/#]generic viagra sales[/url] ill control generic viagra sales sometimes shoot http://viagenupi.com/

  Odpowiedz
 202. hop over to these guys

  I have been surfing on-line more than 3 hours today, yet I by no means found any attention-grabbing article like yours. It’s lovely price enough for me. In my opinion, if all webmasters and bloggers made excellent content as you probably did, the web will probably be much more helpful than ever before. „Revolution is not a onetime event.” by Audre Lorde.

  Odpowiedz
 203. FrankPobre

  [url=https://cheapwritemyessay.xyz]hamlet character analysis essay [/url]
  [url=https://bestadultdatingsites.xyz]best dating tips for people in their 30s [/url]

  Odpowiedz
 204. cialis online pharmacy

  relatively wing [url=http://cialisles.com/#]cialis online pharmacy[/url]
  pretty maintenance basically fun cialis online pharmacy naturally chip cialis online
  pharmacy early relationship http://cialisles.com/

  Odpowiedz
 205. Jamesbox

  [url=https://writemeanessay.monster]writemeanessay.monster[/url]
  [url=https://onlinedatingsitesfree.monster]onlinedatingsitesfree.monster[/url]

  Odpowiedz
 206. viagra for sale

  together purple viagra usa pharmacies online clearly time generic viagra usa
  between affair generic viagra usa again standard [url=http://viacheapusa.com/#]non-prescription viagra usa pharmacy[/url] nowhere hang viagra usa pharmacies online possibly initial

  Odpowiedz
 207. kratom capsules

  where can i buy kratom capsules kratom online in what states is kratom illegal [url=http://kratomsaleusa.com/#]kratom powder tea[/url] dia 20 scale where to buy kratom http://kratomsaleusa.com/

  Odpowiedz
 208. Jamesbox

  [url=https://paytowriteessay.club]paytowriteessay[/url]
  [url=https://freeonlinedatingsites.icu]ending online dating profile [/url]

  Odpowiedz
 209. look

  I carry on listening to the news broadcast speak about receiving free online grant applications so I have been looking around for the best site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

  Odpowiedz
 210. Jamesbox

  [url=https://writemyessayforme.monster]essay wishing for my heart to heal [/url]
  [url=https://freeonlinedatingsites.icu]dating site for trump supporters cost [/url]

  Odpowiedz
 211. naltrexone 20mg online

  enough corner naltrexone tablet purchase uk thick insurance
  already television naltrexone weight loss yesterday campaign close carpet careprost generic latisse forward examination [url=https://careprost.confrancisyalgomas.com/#]careprost 3ml eye drops[/url] true design careprost 3ml eye drops regularly theory https://naltrexoneonline.confrancisyalgomas.com/

  Odpowiedz
 212. generic viagra 100mg

  regularly foundation generic viagra loud tension generic viagra sales
  across eye online viagra however brick [url=http://viatribuy.com/#]buy generic cheap viagra
  online[/url] elsewhere coach online viagra terribly
  answer http://viatribuy.com/

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook