Lifestyle

Kiedy wejdziesz między wrony… czyli słów kilka o slangu w Manchesterze

Nawet rodowici mieszkańcy Manchesteru nie są zgodni co do tego, czy poniższe słowa i zwroty są typowe dla samego Greater Manchester, czy może całej północnej Anglii. Jedno jest pewne, żyjąc w Manchesterze niejednokrotnie spotkasz się z poniższymi wyrażeniami i nic tu nie pomoże szperanie w słownikach i translatorach. Slang ma to do siebie, że nie da się go poznać inaczej, jak poprzez obcowanie ze społecznością, która go wytworzyła. Poza tym, na terenie metropolii, slang w pewnej części wytwarzany jest poprzez „rymujący się slang”, coś na wzór londyńskiego Cockney slangu. Najprościej rzecz ujmując, szukamy rymującego się dwuczłonowego wyrażenia, do wyrazu, który chcemy zastąpić i zastępujemy go słowem z wyrażenia, które się nie rymuje. Masło maślane? A więc dla ułatwienia sprawy, przykład rodem z Greater Manchester: socks (skarpetki) rymują się z Salford’s docks (doki w Salford), wybieramy wiec nierymujący się wyraz – Salfords i tak oto zamiast socks, mówimy „Pull your Salfords up!” – „Podciągnij skarpetki!”

Pochodzenie rymującego się slangu nie jest do końca pewne. Przypuszcza się, że wymyślili go więźniowie, chcący wprawić w zmieszanie strażników więziennych, lub kupcy na markecie, chcący swobodnie rozmawiać w obecności swoich klientów. Inni z kolei uważają, że mieszkańcy miasta stworzyli slang, by zmylić turystów bądź oficerów policji. Nie wyklucza się jednak też bardziej błahego powodu, jakim jest po prostu zabawa słowem i rymem.

Poniżej przestawiamy kilka najpopularniejszych wyrażeń wraz z ich objaśnieniem:

  • Newtons – czyli po prostu zęby! – od rymu Newton Heathteeth,
  • Czy ktoś proponował Ci: „Do you want a chuddy? – oczywiście miał na myśli chewing gum, czyli gumę do żucia!
  • Chce Ci się pić? Jesteś spragniony? Manchesterowiec zamiast użyć słowa thirsty, powie „I am gaggin’ for a drink!”
  • Coś Ci się spodobało? Chcesz wyrazić swoją aprobatę? Zamiast powiedzieć pospolite very good, poczuj się jak prawdziwy Manc i powiedz Nice one!
  • A teraz coś, co na pewno zapadnie Ci w pamięć w kilka sekund. Lubisz polskie ciasto o nazwie keks? Tak lub nie, od dziś ten wyraz ma dla Ciebie nowy wymiar – jeśli ktoś na mieście krzyknie Look at her keks! – nie szukaj kawałka ciasta w dłoni, ale przyjrzyj się dobrze jej spodniom! Tak, spodnie w slangu to keks!
  • Jeśli coś jest w dobrej kondycji – mebel, ubranie, auto – zamiast popularnych great, excellent albo very good usłyszeć możesz mint,
  • Masz najlepszą przyjaciółkę lub przyjaciela? Od dziś zdjęcia na facebooku możesz podpisywać bessies zamiast best friends!
  • Policja się zbliża i chcesz ostrzec kompana? Szepnij, że dibble nadchodzą!
  • Chcesz coś mocno podkreślić, tak by Twój rozmówca zrozumiał to co opisujesz i Twoje odczucia temu towarzyszące? Zamiast powiedzieć, że ten egzamin był very albo extremely hard użyj dead hard!

To jedne z najciekawszych i najczęściej pojawiających się słów i wyrażeń, z jakimi można spotkać się na co dzień. Jeśli chcecie koniecznie coś dodać do naszego artykułu, piszcie do nas na profilu na facebooku lub adres mailowy [email protected]

 

AW / emigratka.com

Fot. Pixmac


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This