Czy konto bankowe jest mi potrzebne?
Posiadanie konta bankowego w Wielkiej Brytanii jest niezbędne, jeśli chcemy tu pracować i mieszkać przez dłuższy okres czasu lub osiąść tu na stałe. Bez konta można napotkać na trudności w znalezieniu pracy czy w wypłacie wynagrodzenia. Ostatecznie, pracodawca może wypłacić nam należności w postaci czeku, ale trzeba się liczyć z prowizją podczas jego realizacji. Poza tym, praktycznie od momentu założenia konta zaczynamy pracować nad swoim credit score, inaczej zdolnością kredytową. Aby wziąć telefon komórkowy na abonament czy otrzymać kartę kredytową trzeba niejednokrotnie odczekać 2 lub 3 lata, aby uzyskać dozę zaufania od instytucji zajmujących się obliczaniem naszego credit score. Zatem im wcześniej zaczniemy pracować nad swoim finansowym wizerunkiem tym lepiej.
Najpopularniejsze banki w Wielkiej Brytanii
Wybór banku to poważna decyzja. Warto się popytać znajomych o ich doświadczenia, prześledzić fora lub przejrzeć aktualną ofertę banków na stronach internetowych. Można też poszperać w Internecie i posiłkować się statystykami z ostatnich lat, aczkolwiek ma to sens jedynie wtedy, kiedy mocno wybiegamy w przyszłość i pod uwagę bierzemy kredyt mieszkaniowy czy inwestycje. Tak naprawdę konta podstawowe, tak zwane cash, classic lub current account niewiele się od siebie różnią. W większości banków nie będziemy płacić żadnych prowizji za obsługę podstawowego konta czy za przelewy w celu opłacenia rachunków, albo korzystanie z karty debetowej w bankomatach i sklepach. Różnice mogą pojawiać się dopiero w sposobie przyznawania i oprocentowania debetu, posługiwania się kartą zagranicą czy dostępnością punktów obsługi klienta. Najłatwiej jest otworzyć tzw. cash account, ze względu na najmniejsze wymagania, classic lub current account najczęściej ma w ofercie overdraft (debet) co wiąże się z pewnym ryzykiem dla banku, dlatego też te konta są mniej chętnie otwierane osobom bez żadnej historii kredytowej. Przy wyborze banku warto zwrócić uwagę na dostępność usługi korzystania z bankomatów, ponieważ niektóre konta wiążą się z bezpłatnymi wypłatami jedynie w ramach własnej sieci bankomatów, co może znacznie utrudnić życie codzienne, jeśli bankomat znajduje się daleko od naszego miejsca zamieszkania.
Poniżej przedstawiamy kilka, najczęściej wybieranych przez Polaków banków, wraz z bezpośrednim linkiem, pod którym można aplikować online o podstawowe konto (kolejność alfabetyczna):
- Barclays, www.barclays.co.uk (aplikacja o ten typ konta możliwa TYLKO w oddziale banku!)
- Halifax, www.halifax.co.uk,
- HSBC, www.hsbc.co.uk,
- Lloyds Bank, www.lloydsbank.com,
- Nationwide, www.nationwide.co.uk,
- NatWest, www.personal.natwest.com,
- RBS, www.personal.rbs.co.uk,
- Santander, www.santander.co.uk.
- TSB, www.tsb.co.uk,
Jak założyć konto w banku – krok po kroku
Najprościej jest rozpocząć aplikację o konto bankowe online, bez wychodzenia z domu, aczkolwiek w większości przypadków i tak po otrzymaniu pierwszych dokumentów należy udać się do oddziału banku w celu okazania swojego dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy brytyjskie) i niejednokrotnie dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania. Ten drugi papierek spędza sen z powiek niejednemu nowo przyjezdnemu na Wyspy, z tego względu, że pomieszkując u rodziny czy znajomych lub wynajmując pokój bez żadnej umowy nie posiadamy ani umowy najmu, ani żadnego rachunku z naszym imieniem. Jak z tego wybrnąć? Można spróbować przedstawić list, który otrzymamy w sprawie nadania numeru NIN, warto też poprosić pracodawcę o napisanie listu potwierdzającego podjęcie pracy i miejsce zamieszkania, innym wyjściem jest sporządzenie umowy wynajmu pokoju lub zamówienie czegoś przez Internet, co przyjdzie pocztą pod wskazany adres. Nie ma gwarancji, że któryś z tych dokumentów zostanie uznany, aczkolwiek warto próbować, tym bardziej, że możemy trafić do oddziału banku, w którym pracownik po prostu zapomni zapytać o potwierdzenie adresu.
Jeśli chcemy osobiście rozpocząć aplikację o konto bankowe, najczęściej jest tak, że pierwsza wizyta to tylko umówienie się na appointment w innym terminie. Podczas spotkania, wypełniając aplikację, niezbędny będzie dokument potwierdzający tożsamość, potwierdzenie adresu, historia miejsca zamieszkania z ostatnich trzech lat oraz informacje dotyczące przeznaczenia konta (te same dane należy podać podczas aplikacji online). W wielu oddziałach banków możemy znaleźć Polaków pracujących w dziale obsługi klienta, co osobom ze słabą znajomością języka znacznie może ułatwić załatwianie formalności.
Po wypełnieniu aplikacji w ciągu kilku dni otrzymamy drogą listowną dokumenty z naszym nr sort code i konta bankowego. Sort code to inaczej oznaczenie oddziału banku, w którym zostało założone konto, składa się on z 6 cyfr w formacie 12-34-56. Numer konta to natomiast 8 cyfr, w formacie 12345678. Oba numery będą również widoczne na karcie bankomatowej lub debetowej, którą otrzymamy wraz z kolejną korespondencją. Ze względów bezpieczeństwa, wszystko otrzymujemy za pomocą kilku listów, osobno dane konta, informacje o dostępie internetowym (o ile wyraziliśmy chęć korzystania z Internet Banking), osobno kartę i w kolejnym liście nr PIN do karty. Wszystko powinno pojawić się w naszej skrzynce w ciągu 7 dni roboczych.
Trudności w otwarciu konta bankowego?
Nie można się poddawać! Jeśli w jednej placówce banku z jakiegoś powodu spotkamy się z decyzją odmowną, warto spróbować w innym oddziale tego samego banku lub skorzystać z oferty konkurencji. W każdym oddziale możemy spotkać się z innymi ludźmi i z innymi wymaganiami.
Większość banków otwarta jest od 9:00 do 16:30 od poniedziałku do piątku, a niektóre oddziały również w soboty do godziny 13:00.
AW / emigratka.com
Fot. polmancs