Kiedy silne wichury nawiedzają Manchester, w Centrum miasta można usłyszeć dziwny, metaliczny dźwięk rozchodzący się po całym mieście. Jest on na tyle głośny, że spędza sen z powiek okolicznych mieszkańców. Powstało wiele legend na temat jego źródła, ale my wiemy, że źródłem tego nieprzyjemnego dla ucha „gwizdu” jest wieża Beetham, w której mieści się hotel Hilton.

Budowa tego 47-piętrowego drapacza chmur kosztowała blisko 150 milionów funtów. Już w trakcie jego budowy, zauważono, że konstrukcja tego „szklanego ostrza” (glass blade) podczas silnego wiatru wydaje z siebie nieprzyjemny hałas. Wielokrotnie inżynierowie próbowali dokonać zmian i poprawek, aby wyciszyć konstrukcję, niestety bezskutecznie. W 2012 roku, Ian Simpson, architekt odpowiedzialny za projekt wieżowca, zamieszkujący obecnie penthouse na szczycie Beetham Tower, publicznie przeprosił za uciążliwe wady swojego projektu.

Beetham Tower w Manchesterze składa się z 47 pięter, z czego 23 piętra zajmowane są przez hotel Hilton, a pozostałe przeznaczone zostały na 219 luksusowych apartamentów oraz 16 penthouse’ów. Z wysokością 168,87 metrów stanowi najwyższy budynek w Manchesterze, 7 co do wysokości budynek w Anglii oraz najwyższy w Europie budynek mieszkalny.

AW / emigratka.com

Film: youtube


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.