Lifestyle

Mundurek szkolny w UK- wszystko co musisz wiedzieć. Część druga.

W co ubrać kilkuletnią dziewczynkę, by mogła komfortowo, bez stresu, bez skrępowania poruszać się i bawić w szkole? Jak sprawić, by mundurek nie zaginął, a jeśli już się zgubi, to jak ułatwić jego odnalezienie? O tym przeczytacie w drugiej części postu o mundurkach szkolnych w UK.


Więcej w temacie mundurków przeczytasz tutaj: Mundurek szkolny w UK – wszystko co musisz wiedzieć.


Dziewczęcy mundurek

Od zawsze podobały mi się mundurki szkolne, które są nieodzownym elementem brytyjskiej edukacji. Dzieci, wszystkie jednakowo ubrane, dumnie idą w stronę szkoły. Wyobraziłam sobie moją córkę ubraną w szkolny mundurek, w oku zakręciła się łezka, bo przecież dopiero co na rękach niemowlę nosiłam, a tu już panna w mundurku do szkoły będzie maszerować! Czar prysł w momencie, kiedy wyobraziłam ją sobie, jak siedzi po turecku na podłodze, albo wspina się gdzieś na placu zabaw w spódniczce. Poza tym spódniczka może nieco krępować i ograniczać ruchy. Uuups! Niezbyt wygodnie, trochę krępująca sytuacja – w spodniach byłoby znacznie bezpieczniej! Chłopcy w spodniach czy spodenkach raczej nie będą mieli nieprzyjemnej okazji zaprezentowania swojej bielizny wszystkim zgromadzonym. a podwinięta nad pupę spódniczka może postawić dziewczynkę w kłopotliwej sytuacji. Pewnie, że w wieku pięciu czy sześciu lat, dziecko niekoniecznie zwraca na takie rzeczy uwagę, ale za kolejny rok czy dwa, będzie już dużo bardziej świadome takiej sytuacji. Niektóre szkoły nie mają nic przeciwko temu, by dziewczynki nosiły spodnie – ale kiedy zapytałam o to córki, to spojrzała na mnie z oburzeniem, że spodnie są przecież dla chłopców…

 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn

Moja córka jest ciekawa świata i kocha eksplorować go całą sobą. Należy do tych dzieci, które wspinają się na każde napotkane drzewo, płot, czy chętnie badają dno mijanej kałuży. Za nic w świecie nie chcę ograniczać jej fascynacji światem, więc postanowiłam poszukać, poszperać, i wymyśleć coś, co pozwoli jej na niczym nieskrępowane doświadczanie świata.

Nie wiem jak jest w przypadku innych mundurków – w kratę, czy tych dostępnych do kupienia jedynie w szkole, ale w przypadku czarnych/popielatych/granatowych, szeroko dostępnych w marketach – jest całkiem sporo fajnych rozwiązań dla dziewczynek. Oto kilka z nich:

 • Spodenki z szerokimi plisami (Culottes), które do złudzenia przypominają plisowaną spódniczkę.
 • Spódniczka z dzianiny, bez plis, w wersji sportowej, elastyczna.
 • Spódnica z ukrytymi spodenkami (ang. Skort),
 • Spódnicospodenki (Skort) – spodenki, które z przodu mają dodatkową warstwę materiału – z tyłu spodenki, z przodu spódniczka. Ciekawe rozwiązanie na PE.
 • Poza tym, w przypadku cieplejszej pogody, kiedy dziewczynki zakładają spódniczki i podkolanówki, warto ubrać im krótkie getry (biker/cycling shorts), w kolorze mundurku.

Oznakowanie ubrań

Jeśli uda się twojemu dziecku przez cały rok nic nie zgubić, zapodziać czy stracić –  to możesz otwierać szampana i świętować! Często zdarza się, że dzieci w pospiechu wezmą nie swoją kurtkę czy sweterek. Słyszałam też historie, że i buty potrafią zniknąć, także trzeba się zabezpieczyć przed taką okolicznością, najlepiej jak to możliwe! Przede wszystkim oznacz ubrania, buty, torby, bidon na wodę, lunchbox – wszystko co tylko się da, a wykorzystać do tego możesz pieczątki, naklejki, flamaster wodoodporny (nie polecam), naprasowanki. Flamaster czy długopis to najprostsze rozwiązanie, ale niestety nie najlepsze. W praniu, pod wpływem silnych detergentów i temperatury barwnik może się rozpuścić i zostawić niefajne plamy tu i tam. Najlepszą opcją jest zamówienie imiennych naklejek czy stempelków, które można dowolnie spersonalizować. Można wybrać samo imię i nazwisko, albo z dodatkiem modnego jednorożca czy jakiejś innej bajkowej postaci. Ważne, aby były wodoodporne! Można też trafić na naklejki zwyczajnie papierowe, które po pierwszym praniu znikną, lub co gorsza pobrudzą mundurek.

Naklejki, stempelki możesz zamówić na Amazon. Ceny są różne, w zależności od ich ilości, gatunku i wielkości. Kliknij w poniższy link, który przeniesie cię prosto do oferty sprzedażowej ze sprawdzonymi naklejkami.

Masz jakiś hack, pomysł, którym chciałabyś się podzielić z innymi rodzicami? 🙂


Jeśli wciąż masz wątpliwości i obawy związane z rozpoczęciem szkoły, koniecznie przeczytaj wywiad z psycholożką dziecięcą: Moje dziecko idzie do szkoły – jak przygotować siebie i dziecko na zmiany


 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn
reklama

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This