Select Page

Najpierw Desmond, później Eva, teraz czas na Frank’a – kolejny sztorm atakuje!

Najpierw Desmond, później Eva, teraz czas na Frank’a – kolejny sztorm atakuje!

W związku ze zbliżającym się huraganem i intensywnymi opadami deszczu Met Office znów ogłasza alarm powodziowy w kilku newralgicznych miejscach Wielkiej Brytanii.

Mieszkańcy dotknięci skutkami ostatnich powodzi wciąż nie mogą odetchnąć z ulgą – nadal znajdują się na mapie najbardziej zagrożonych zalaniem terenów.

Potężny żywioł przetoczy się nad Wielką Brytanią jeszcze dziś wieczorem. Szczególnie dotkliwy okazać się może dla mieszkańców Cumbrii oraz południowej i środkowej Szkocji. Taki stan pogody utrzyma się do środy wieczorem.

Na chwilę obecną, Met Office ogłosiło 4 czerwone ostrzeżenia powodziowe, które oznaczają niebezpieczeństwo dla życia i wymagają niemalże natychmiastowej ewakuacji, oraz 47 bursztynowych ostrzeżeń, które sugerują, że jest możliwa akcja ewakuacyjna i należy być do niej przygotowanym w każdej chwili.

Wiatr ma osiągać średnio 55-65 mil/h, a w największych porywach do 80 mil/h. Opady deszczu mają utrzymać się na poziomie 20-40 mm, a w rejonach objętych ostrzeżeniami meteorologicznymi do 80-100mm.

Dla mieszkańców aglomeracji Greater Manchester mamy dobrą wiadomość – na chwilę obecną nie ma żadnych alertów dotyczących zagrożeń na terenie naszego miasta.

12458784_459021544289817_1937664210_o

Salford Quays

Agencja Reutera podaje, że trwająca powódź w Wielkiej Brytanii jest największa od 2007 roku. Według Agencji Ochrony Środowiska około 6700 gospodarstw zostało zniszczonych. Szkody spowodowane ostatnią falą powodziową szacuje się na 5 mld funtów. Dotknięci powodzią ludzie czekają na wsparcie ubezpieczycieli. Powodzie z 2007 roku, które dotknęły zachodnią i północną część Wielkiej Brytanii, kosztowały ubezpieczycieli w sumie trzy miliardy funtów. Rząd brytyjski już zapowiedział, że przeznaczy dodatkowo 50, a teraz już 100 milionów funtów na walkę z kryzysem, w tym na doraźną pomoc dla powodzian, aby ci mogli dokonać bieżących i niezbędnych napraw.

Zarówno David Cameron, jak i książę Karol odwiedzili tereny dotknięte powodzią, aby wesprzeć ludzi walczących z żywiołem. Zabrakło jednak szefa Agencji Środowiska, Phillipa Dilley’a, który zamiast w sytuacji kryzysu być w stanie gotowości, spędza świąteczny urlop u rodziny na Barbadosie.

Centrum Rochdale

Dla przypomnienia, skala ostrzeżeń meteorologicznych, stosowanych przez Met Office przedstawia się następująco:

  • kolor żółty – be aware – czyli zdawać sobie sprawę/być świadomym [zagrożenia]
  • kolor amber (pomarańczowy, bursztynowy) – be prepared – być przygotowanym [do podjęcia ewentualnych działań]
  • kolor czerwony – take action – czyli podjąć działania (np. ewakuacja)

Tutaj możecie sprawdzić aktualne zagrożenia podtopień i powodzi w waszej okolicy.

AW / emigratka.com

Fot. polmancs/MEN


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook