Select Page

National Living Wage, Living Wage oraz National Minimum Wage – wszystko, co musisz wiedzieć

National Living Wage, Living Wage oraz National Minimum Wage – wszystko, co musisz wiedzieć

1 kwietnia 2016 roku wchodzi w życie National Living Wage, które ma wynosić £7,20 na godzinę. Większość pracowników w Wielkiej Brytanii, pracujących dotychczas za National Minimum Wage, otrzyma podwyżkę w wysokości 50p na godzinę, co przy 40-godzinnym tygodniu pracy daje nam kwotę blisko £1000 w skali roku. Komu przysługuje ta podwyżka? I czym się różni od dotychczasowej National Minimum Wage oraz Living Wage?

National Living Wage

To minimalna stawka godzinowa obowiązująca wszystkie osoby powyżej 25. roku życia pracujące w Wielkiej Brytanii. Zostanie ona wprowadzona w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku. Stawka ma wynosić £7,20 za godzinę pracy i być stopniowo podwyższana z roku na rok, by w 2020 roku osiągnąć poziom £9 za godzinę.

National Living Wage niestety nie ma faktycznego związku – tak jak by to sugerowało polskie tłumaczenie – z minimum pozwalającym zapewnić godne „przeżycie”. Stawka ta, bazuje na wyliczeniach dotyczących średniej płacy krajowej, i osiągając w 2020 roku wysokość £9 na godzinę ma stanowić 60% wartości średniej stawki wynagrodzenia w Wielkiej Brytanii.

National Living Wage zastąpi dotąd obowiązujące National Minimum Wage, ale tylko w przypadku osób powyżej 25. roku życia.

National Minimum Wage

To minimalna stawka godzinowa, różnicowana ze względu na wiek pracownika. Zgodnie ze zmianami wchodzącymi w życie z dniem 1 kwietnia 2016 roku, stawka ta nadal będzie obowiązywać, ale obejmować będzie tylko osoby pracujące, które mają mniej niż 25 lat.

Z dniem 1 kwietnia 2016 roku będą obowiązywać następujące stawki National Minimum Wage według wieku:

powyżej 21 r.ż.

£6,70

18 – 21 lat

£5,30

16 – 17 lat

£3,87

praktykanci do 19 r.ż.

£3,30

NMW-rates3

Stawki obowiązujące od 1 kwietnia 2016 roku

Living Wage

W Wielkiej Brytanii od lat działa organizacja Living Wage Foundation, która co roku dokonuje kalkulacji stawki Living Wage, czyli takiego wynagrodzenia za godzinę pracy, które pozwoli pracownikowi na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych (utrzymanie mieszkania, opłaty za media, zdrowe odżywianie). Living Wage jest co roku uaktualnianie i co istotne, Londyn jako stolica państwa, która charakteryzuje się znacznie wyższymi kosztami utrzymania, ma tę stawkę obliczaną osobno.

Obecna Living Wage to £9,40 dla stolicy oraz £8,25 dla Wielkiej Brytanii.

Living Wage Foundation prowadzi również kampanię namawiającą pracodawców do wypłacania swoim pracownikom stawki równej Living Wage. Pracodawca może w ten sposób uzyskać akredytację tej organizacji, co w znaczny sposób podnosi prestiż danej firmy. Listę pracodawców, którzy uzyskali taką akredytację, można znaleźć TUTAJ.

Inicjatywa promowana przez Living Wage Foundation jest aprobowana i finansowo wspierana przez rząd. Living Wage Foundation zrzesza coraz więcej firm deklarujących utrzymywanie płac na poziomie pozwalającym pracownikom na godne życie. Jak podkreślają członkowie organizacji, pracownicy którzy otrzymują stawkę równą Living Wage wykonują swoje zadania efektywniej (tak twierdzi 80% pracodawców), zmniejszyła się także liczba nieobecności w pracy aż o 25%.

LivingWage Table V6

Podsumowanie różnic

 

AW / emigratka.com
Fot: ACAS, LivingWage
Źródło: ACAS, LivingWage


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook