Zmiana z czasu letniego na zimowy, czyli astronomiczny nastąpi w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października 2017 roku (ostatni weekend tego miesiąca).

clock-650753_1920Przejście z czasu letniego na astronomiczny, potocznie zwany zimowym, daje nam jedną, dodatkową godzinę w nocy z soboty na niedzielę – zegary cofamy z godz. 2:00 na 1:00. To dobra wiadomość, szczególnie dla tych osób, które będą dłużej szaleć na Halloweenowych imprezach lub uwielbiają dłużej poleżeć w łóżku w niedzielny poranek – mniej przyjemna natomiast dla tych, którzy pracują na nocną zmianę…

Po raz pierwszy o potrzebie zmiany czasu pisał jeszcze w XVIII wieku Benjamin Franklin. Jego pomysły przeszły wówczas bez echa, ale podczas I wojny światowej, w 1916 roku podział na czas letni i zimowy wprowadzili Niemcy. I mimo że w wielu krajach świata nadal przestawia się zegarki, to od tamtego czasu zmieniła się jedna ważna rzecz – w wielu przypadkach nie musimy już tego robić ręcznie, ponieważ komputery i smartfony robią to za nas.

W polskim parlamencie pojawił się projekt ustawy, której celem jest wprowadzenie czasu jednorodnego w miejsce czasu letniego i zimowego, i choć pomysł ten cieszy się dużym poparciem społecznym jak i parlamentarnym, to przeszkodą mogą być dyrektywy unijne, które jasno określają czas trwania czasu letniego i zimowego.

AW / emigratka.com

Fot. pixabay


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.