Lifestyle

NIN – National Insurance Number – Numer ubezpieczenia społecznego

National Insurance Number to nic innego jak numer ubezpieczenia społecznego, odpowiednik polskiego numeru NIP i PESEL w jednym. Każda osoba po ukończeniu 16 roku życia powinna posiadać swój oryginalny, niepowtarzalny numer, który pozwoli rozpoznać ją w brytyjskim systemie podatkowym i społecznym. Numer ten jest niezbędny, by podjąć pracę, założyć firmę czy ubiegać się o zasiłki socjalne. Numer NIN składa się z ciągu liter i cyfr AB 123456 C.

W jaki sposób nadawany jest NIN?

Nadawanie numeru NIN następuje automatycznie dla mieszkańców Wielkiej Brytanii wraz z ukończeniem 16 roku życia. Jako osoba przyjezdna, musisz samodzielnie zadbać o uzyskanie numeru NIN. Jest on nadawany przez HM Revenue & Customs. Potocznie mówi się, że numer NIN uzyskać można w Jobcentre Plus, co po części jest prawdą, ponieważ udasz się tam na umówione spotkanie. Wcześniej jednak, drogą telefoniczną musisz umówić się na tzw. appointment i tu nie ma niestety innej drogi na skróty. Udając się do najbliższego Jobcentre Plus, możesz jedynie skorzystać z darmowych telefonów, co jest dobrym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę, że na połączenie czeka się po kilkanaście minut. Jeśli masz trudności w porozumiewaniu się przez telefon w języku angielskim możesz poprosić kogoś znajomego o pomoc.

Umówienie się na spotkanie w sprawie nadania numeru NIN

Aktualne dane teleadresowe znajdziesz na stronie gov.co.uk. Na chwilę obecną należy dzwonić na numer telefonu 0345 600 0643 w godzinach 8:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku. Wykonanie tego połączenia to niemalże pierwsza obowiązkowa czynność, jaką musisz wykonać zaraz po wylądowaniu na brytyjskich ziemiach, z tego względu, że na appointment czeka się średnio 10-14 dni, więc im szybciej zadzwonisz, tym szybciej uzyskasz NIN i tym samym większe możliwości na Wyspach.

Na samym początku połączenia, automatyczna sekretarka zapyta czy chcesz aplikować o NIN i czy aplikowałaś/eś i czy jest to twoja pierwsza aplikacja, następnie przekieruje Cię do kolejki oczekującej na połączenie z konsultantem. Musisz uzbroić się w cierpliwość oraz zapas środków na karcie telefonicznej – czekać możesz od 10 do nawet 30 minut. Po nawiązaniu połączenia, konsultant zada kilka standardowych pytań, dotyczących:

  • czy kiedykolwiek wcześniej aplikowałeś/aś o NIN,
  • dlaczego chcesz aplikować o NIN (ponieważ chcesz podjąć pracę i osiedlić się w Wielkiej Brytanii)
  • kiedy przybyłeś do Wielkiej Brytanii (dokładna data)
  • imię i nazwisko,
  • aktualny adres zamieszkania (postcode, nr domu, ulica)
  • narodowość,
  • data urodzenia.

Przygotuj się do literowania wymawianego imienia, nazwiska i adresu, Warto mieć to rozpisane na kartce przed oczami, aby nie pogubić się podczas rozmowy. Polecamy skorzystać z międzynarodowego alfabetu fonetycznego NATO, który znajdziecie tutaj. Na koniec rozmowy konsultant poda datę, godzinę, miejsce spotkania oraz numer referencyjny. Koniecznie zapisz te informacje, ponieważ list potwierdzający Twoją rozmowę nie zawsze dociera na czas, a w wielu przypadkach nigdy, głównie ze względu na błędy wynikające z nieporozumienia podczas podawania adresu.

Spotkanie w sprawie nadania NIN

W Manchester spotkania o nadanie numeru NIN odbywają się tylko i wyłącznie w jednym oddziale Jobcentre Plus na Rusholme, 96 Wilmslow Road M14 5BJ. Z Picaddilly Gardens dojedziesz tam autobusami linii Stagecoach oraz Megabus 43, 142, 143 albo First 42. Budynek znajduje się przy ulicy głównej, dosłownie parę kroków od przystanku. Po wejściu do budynku należy pokazać swój list lub podać numer referencyjny oraz imię i nazwisko i usiąść w poczekalni. Znajduje się tam kilka stanowisk komputerowych, przy których siedzą pracownicy Jobcenter Plus. Po chwili oczekiwania, jeden z nich wywoła Twoje imię i nazwisko, po czym przeprowadzi z Tobą krótką rozmowę wypełniając formularz. Zostanie również skserowany Twój dowód tożsamości lub paszport – koniecznie miej jeden z nich przy sobie.

Czego się spodziewać? Tak naprawdę każda rozmowa przebiega inaczej. Na pewno pojawią się te same pytania co podczas rozmowy telefonicznej – tu masz szansę poprawić wszelkie nieścisłości w swoich danych. Ponadto konsultant może zapytać, czym się wcześniej zajmowałeś/aś, u kogo mieszkasz, jakie masz plany na przyszłość, z kim przyjechałeś/aś, co Cię skłoniło do wyjazdu itp. Najważniejsze, to nie wpadanie w panikę. Jeśli znasz podstawy angielskiego to świetnie sobie poradzisz – konsultanci są wyrozumiali, w końcu codziennie mają styczność z obcokrajowcami. Ostatecznie możesz poprosić kogoś znajomego o pomoc lub poprosić o tłumacza.

Nadanie numeru NIN

Po spotkaniu w Jobcenter Plus otrzymujesz pismo potwierdzające odbycie spotkania w sprawie nadania numeru NIN, dzięki któremu możesz już podjąć pracę. Pracodawca nie będzie miał już wątpliwości co do Twojego prawa pracy na terenie Wielkiej Brytanii. Do 6 tygodni otrzymasz list wraz ze swoim nowym, indywidualnym numerem. Nie ma już obecnie wydawanych plastikowych kart, dlatego też list ten schowaj w bezpieczne miejsce. Będziesz z niego korzystać podejmując nową pracę czy ubiegając się o zasiłki.

AW / emigratka.com

Fot. polmancs


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This