W ostatnich dniach, na najpopularniejszym portalu społecznościowym Facebook pojawił się bardzo groźny wirus! Dając się złapać temu groźnemu oprogramowaniu, być może już nigdy więcej nie uruchomimy komputera!

Groźny wirus ukryty został w plikach, których nazwa sugeruje, że mogą to być załączniki plików graficznych. Jeśli w aplikacji messenger lub poprzez chat otrzymasz od znajomego wiadomość, w której pojawi się plik z nazwą sugerującą zdjęcie, np. „photo_XXXX.svg” (zamiast X mogą być dowolne cyfry!) – NIE klikaj –  to ATAK! Najczęściej, po kliknięciu na plik, zostaniesz przekierowany na stronę, która swym wyglądem przypomina popularny YouTube. Następnie na ekranie pojawi się okienko z informacją, że aby odtworzyć plik, niezbędne jest pobranie dodatkowej wtyczki. Jeśli nieopatrznie wyrazisz na to zgodę, jest duże prawdopodobieństwo, że w twojej przeglądarce zostanie zainstalowany skrypt, który zaszyfruje dane na dysku twardym oraz utrudni do niego dostęp, a więc uruchomienie komputera może stać się zupełnie niemożliwe, zwłaszcza dla zwykłego użytkownika. Mało tego, wirus zawładnie twoimi kontami na wszelkich portalach społecznościowych oraz pocztą email, a z twojego konta na Facebook’u zostanie rozesłany taki sam plik wszystkim twoim znajomym! Co zrobić, jeśli padłeś/aś ofiarą groźnego oprogramowania?

facebook-scam-photoPo pierwsze uprzedź swoich znajomych na portalu społecznościowym (logując się z innego urządzenia), że plik, który prawdopodobnie od ciebie otrzymali to wirus – dzięki temu ograniczysz rozprzestrzenianie się wirusa.

Po drugie, jeśli znasz się choć odrobinę na komputerach, skorzystaj z rady „niebezpiecznik.pl”: ręcznie odnajdź katalog w systemie: dla Windows 7, 8.1 oraz 10 będzie to C:\Users\\AppData\Local\Google\Chrome\User Data\Default. Kolejny krok, to zamknięcie przeglądarki i wejście do katalogu „Extensions„, w którym z kolei należy usunąć katalog o nazwie „jegjfinhocnmomhpgmnbjambmgbifjbg„.

Po trzecie, pamiętaj aby nigdy nie klikać w podejrzane pliki, a jeśli cokolwiek kiedykolwiek wyda ci się choć odrobinę podejrzane – po prostu zapytaj nadawcę, co to jest.

AW / emigratka.com


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.