Select Page

Popełniłeś przestępstwo w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, kiedy ulegnie przedawnieniu!

Popełniłeś przestępstwo w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, kiedy ulegnie przedawnieniu!

Prawo w Wielkiej Brytanii znacznie się różni od prawa w Polsce. To, co w naszym rodzimym kraju zakończyć się może zwykłym upomnieniem lub wykroczeniem, tu na Wyspach może grozić nawet więzieniem.

Różni się też czas, kiedy dane przestępstwo lub wykroczenie ulega przedawnieniu. Kwestia przedawnienia jest o tyle istotna, że bardzo często szukając nowej pracy, mieszkania czy starając się o lokum socjalne, ubezpieczenie na samochód czy kredyt, możemy spotkać się z pytaniem, czy posiadamy na swoim życiowym koncie jakiś wyrok skazujący w sprawie kryminalnej, który nie uległ zatarciu, na mocy aktu prawnego Rehabilitation of Offenders Act 1974.

police-1141051_1280

Niestety podawanie fałszywych danych i informacji również może zakończyć się postępowaniem karnym (oraz dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy), dlatego lepiej jest wiedzieć, które przewinienia powinniśmy przedstawić potencjalnemu zainteresowanemu, a o których możemy nie wspominać.

Jeśli więc w naszej przeszłości mieliśmy do czynienia ze złamaniem brytyjskiego prawa, warto skorzystać z pomocnego kalkulatora, który podpowie nam, kiedy dane przewinienie ulega przedawnieniu.

Pamiętaj, aplikując o pracę nie musisz podawać informacji o przewinieniach, które uległy przedawnieniu, za wyjątkiem sytuacji, w których starasz się o pracę:

  • z dziećmi, ludźmi w podeszłym wieku czy niepełnosprawnymi,
  • na wyższym stanowisku w bankowości lub finansach,
  • związaną z egzekwowaniem prawa (sądownictwo, policja),
  • związaną z bezpieczeństwem narodowym,
  • związaną z więziennictwem,
  • związaną ze służbą zdrowia, farmacją (w niektórych szczególnych przypadkach),
  • w ochronie.

Kalkulator dostępny jest pod adresem DISCLOSURE CALCULATOR (dot. tylko przepisów prawnych w Anglii i Walii). Wypełniając formularz należy podać datę przewinienia, jego typ (skazanie czy pouczenie), a następnie dokładnie określić wszystkie elementy wyroku. Na przykład, na jedno orzeczenie sądu może składać się kara pieniężna, pobyt w więzieniu lub prace społeczne przez określony czas oraz dyskwalifikacja uprawnień. Aby otrzymać miarodajny wynik, należy podać wszystkie uwzględnione w wyroku parametry.

Kalkulator przedawnienia jest dostępny dzięki działalności organizacji pozarządowej Unlock. Jest to organizacja non-profit, która ma dwa główne cele: dostarczanie informacji, udzielanie porad i wsparcia dla ludzi, którzy chcą pozbyć się piętna przestępcy i rozpocząć życie na nowo, oraz promowanie społecznych akcji dotyczących sprawiedliwego traktowania oraz kwestionowanie stosowanych praktyk dyskryminacyjnych wobec byłych przestępców

 

AW / emigratka.com
Fot: pixabay
Źródło: Unlock


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook