Menu
Lifestyle

Popełniłeś przestępstwo w Wielkiej Brytanii? Sprawdź, kiedy ulegnie przedawnieniu!

[dropcap]P[/dropcap]rawo w Wielkiej Brytanii znacznie się różni od prawa w Polsce. To, co w naszym rodzimym kraju zakończyć się może zwykłym upomnieniem lub wykroczeniem, tu na Wyspach może grozić nawet więzieniem.

Różni się też czas, kiedy dane przestępstwo lub wykroczenie ulega przedawnieniu. Kwestia przedawnienia jest o tyle istotna, że bardzo często szukając nowej pracy, mieszkania czy starając się o lokum socjalne, ubezpieczenie na samochód czy kredyt, możemy spotkać się z pytaniem, czy posiadamy na swoim życiowym koncie jakiś wyrok skazujący w sprawie kryminalnej, który nie uległ zatarciu, na mocy aktu prawnego Rehabilitation of Offenders Act 1974.

Niestety podawanie fałszywych danych i informacji również może zakończyć się postępowaniem karnym (oraz dyscyplinarnym zwolnieniem z pracy), dlatego lepiej jest wiedzieć, które przewinienia powinniśmy przedstawić potencjalnemu zainteresowanemu, a o których możemy nie wspominać.

Jeśli więc w naszej przeszłości mieliśmy do czynienia ze złamaniem brytyjskiego prawa, warto skorzystać z pomocnego kalkulatora, który podpowie nam, kiedy dane przewinienie ulega przedawnieniu.

[box type=”warning” align=”aligncenter” class=”” width=””]

Pamiętaj, aplikując o pracę nie musisz podawać informacji o przewinieniach, które uległy przedawnieniu, za wyjątkiem sytuacji, w których starasz się o pracę:

  • z dziećmi, ludźmi w podeszłym wieku czy niepełnosprawnymi,
  • na wyższym stanowisku w bankowości lub finansach,
  • związaną z egzekwowaniem prawa (sądownictwo, policja),
  • związaną z bezpieczeństwem narodowym,
  • związaną z więziennictwem,
  • związaną ze służbą zdrowia, farmacją (w niektórych szczególnych przypadkach),
  • w ochronie.

[/box]

Kalkulator dostępny jest pod adresem DISCLOSURE CALCULATOR (dot. tylko przepisów prawnych w Anglii i Walii). Wypełniając formularz należy podać datę przewinienia, jego typ (skazanie czy pouczenie), a następnie dokładnie określić wszystkie elementy wyroku. Na przykład, na jedno orzeczenie sądu może składać się kara pieniężna, pobyt w więzieniu lub prace społeczne przez określony czas oraz dyskwalifikacja uprawnień. Aby otrzymać miarodajny wynik, należy podać wszystkie uwzględnione w wyroku parametry.

[box type=”info” align=”center”  width=””]

Kalkulator przedawnienia jest dostępny dzięki działalności organizacji pozarządowej Unlock. Jest to organizacja non-profit, która ma dwa główne cele: dostarczanie informacji, udzielanie porad i wsparcia dla ludzi, którzy chcą pozbyć się piętna przestępcy i rozpocząć życie na nowo, oraz promowanie społecznych akcji dotyczących sprawiedliwego traktowania oraz kwestionowanie stosowanych praktyk dyskryminacyjnych wobec byłych przestępców

[/box]

 

AW / emigratka.com
Fot: pixabay
Źródło: Unlock


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This