Lajt

Remember, remember the fifth of November – czyli, co wiesz o Bonfire Night?

Bonfire Night, nazywane również Guy Fawkes Night nawiązuje do wydarzeń, jakie miały miejsce w 1606 roku, kiedy to angielscy katolicy mieli dość złego traktowania ich przez króla Anglii, Jakuba I, dlatego też kiedy nadarzyła się taka sposobność, zawiązano spisek. Jego celem było wysadzenie w powietrze nowego parlamentu w Londynie, w którym w chwili wybuchu miał się znajdować sam król, przedstawiciele szlachty, biskupów oraz członkowie Izby Gmin. Wielka eksplozja planowana była na 5 listopada, ponieważ tego właśnie dnia, król miał zainicjować otwarcie nowego budynku parlamentu.

Jednak w nocy, z 4 na 5 listopada wykryto „spisek prochowy”. Pod budynkiem parlamentu znaleziono 36 beczek wypełnionych prochem, które miały zostać zapalone przez dowódcę spiskowców Guy’a Fawkes’a. Ostatecznie ujęto w sumie ośmiu mężczyzn odpowiedzialnych za zorganizowanie spisku. W ciągu dwóch miesięcy byli oni torturowani, a na koniec straceni poprzez powieszenie i poćwiartowanie.

Król Jakub I, jako że udało mu się uniknąć śmierci, zarządził, by co roku w noc 5 listopada hucznie świętować ten fakt, przy płonących ogniskach.

Obecnie Bonfire Night jest hucznie obchodzone w całej Wielkiej Brytanii. Wspaniałe pokazy sztucznych ogni oraz palenie na stosie kukły Guy’a Fawkes’a odbywają się przez cały tydzień, osiągając swój kulminacyjny moment w noc 5 listopada.

Kukły spiskowca zrobione są ze starych ubrań wypchanych gazetami. Jeden z największych pokazów palenia kukły odbywa się w Edenbridge, w hrabstwie Kent, gdzie co roku przygotowywana jest 9-metrowa kukła przypominająca kogoś znanego, na przykład gwiazdę show-biznesu lub sportu.  W 2010 roku była to postać Wayne Rooney’a, ubranego w koszulkę Manchester United i uszy rodem ze Shreka. Pod jedną pachą ściskał pięcioletni kontrakt ze swoim klubem, a w drugiej ręce worek pieniędzy. Miesiąc wcześniej, Rooney podpisał kontrakt z Manchester United, zaraz po tym jak ogłosił, że chce odejść z klubu. Jak widać, Brytyjczykom nie spodobało się jego postępowanie…

Jak każdy festiwal, również Bonfire ma swoje tradycyjne potrawy. W listopadzie jest już dość chłodno, więc obok czapek, szalików i rękawiczek, przydałoby się coś ciepłego na ząb, aby wytrwać cały wieczór na dworze. Tradycyjnie są to ziemniaki pieczone w łupinach, wypełnione masłem i serem. Na słodko zaś, znaleźć możemy jabłka na patyku oblane słodkim toffee lub czekoladą, a na północy Anglii specjalne ciasto, nazywane parkin, przypominające naszego rodzimego piernika. Coraz popularniejesze staje się również pieczenie na ognisku pianek marshallow.

Jeszcze kilka dekad temu, kiedy przepisy bezpieczeństwa nie były tak surowo przestrzegane jak obecnie, dzieci mogły same zakupić fajerwerki. Potrzebne były na to jednak pieniądze, więc zgodnie z tradycją, na kilka dni przed bonfire, dzieci wychodziły na ulicę z ręcznie przygotowanymi kukłami Gay’s Fawkesa i zbierały angielskie grosiki prosząc o „penny for the Guy”.

AW / emigratka.com
Fot. pixabay/pcjumbo


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This