Select Page

Ruszyła kampania społeczna „Bądź kumplem, nie dokuczaj”

Ruszyła kampania społeczna „Bądź kumplem, nie dokuczaj”

Dokuczanie w szkołach podstawowych dotyczy już połowy uczniów.

Wyniki badań Instytutu Badań Edukacyjnych są niepokojące – już co drugi uczeń szkoły podstawowej regularnie doświadcza dokuczania ze strony innych dzieci. W celu zwiększenia świadomości tego problemu i zapobiegania przykrych doświadczeń wśród najmłodszych, wystartowała kampania społeczna Cartoon „Bądź kumplem, nie dokuczaj”.

23901587_1_prop_300x0_c43faa96_CPDokuczanie w szkole najbardziej dotkliwe jest w najmłodszych klasach. Aż 54% dzieci w szkołach podstawowych przynajmniej raz w miesiącu doświadcza jakiejś formy dokuczania ze strony swoich kolegów. Dla porównania, do podobnych doświadczeń przyznaje się 46%. gimnazjalistów i tylko 36% uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Najwięcej uczniów doświadcza obgadywania, nastawiania klasy przeciwko nim oraz wykluczaniem z grupy – jest to zarazem najbardziej dotkliwe zachowanie postrzegane przez najmłodszych. Połowa uczniów spotyka się z wyzywaniem, obrażaniem i krzykiem, a 42% uczniów jest ośmieszanych i wyzywanych.

Tymczasem nauczyciele nie czują się w pełni przygotowani do radzenia sobie z problemami przemocy w szkole – tylko co piąty uznał, że jego wiedza związana z tematem dokuczania i agresji są całkowicie wystarczające, dwie trzecie określiła je jako raczej wystarczające, a co dziesiąty jako niewystarczające. Jedynie co dwudziesty nauczyciel szkolił się w zakresie postępowania ze świadkami dokuczania i przemocy.

Pełne wyniki badań znajdują się na stronie kampanii społecznej Cartoon Network „Bądź kumplem, nie dokuczaj”. Ambasadorem akcji został piłkarz Grzegorz Krychowiak, który przekonuje dzieciaki, że warto być dobrym kumplem. Organizatorzy chcą zwiększyć świadomość problemu dokuczania wśród dzieci i rodziców, jak i nauczycieli.

„Organizujemy kampanię ‚Bądź kumplem, nie dokuczaj’ już po raz drugi, bo jako stacja skierowana do dzieci chcemy, by czuły się bezpiecznie w swoich otoczeniu. Chcemy im pokazać, jak istotny jest szacunek i przyjazne zachowania wobec innych” – mówi Barbara Izowska-Jędrych, PR& Marketing manager z Turner Broadcasting, organizatora kampanii.

Na stronie badzkumplem.cartoonnetwork.pl wychowawcy i pedagodzy znajdą schemat rozwiązywania problemów wychowawczych wśród uczniów oraz scenariusze lekcji na temat dokuczania i przemocy, zarówno dla klas I-III, jak i IV-VI. Materiały zostały opracowane wraz z ekspertami Instytutu Badań Edukacyjnych i Fundacji Dzieci Niczyje.

kump

AW / emigratka.com
Źródło: CartoonNetwork
Fot.: CartoonNetwork


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook