Lajt

Świąteczne przygotowania – jak nie dać się zwariować?

Co roku to samo – w pracy stres wywołany przez goniące terminy i cele, w centrach handlowych tłumy i gigantyczne kolejki do sklepowych kas, a w domu bałagan i niekończąca się lista rzeczy, które zamierzasz zrobić jeszcze przed 24 grudnia. Nie wiadomo w co ręce włożyć. Czy sprzątać, czy gotować, czy kupować prezenty? A może wziąć nadgodziny w pracy, by zrzucić z siebie ciężar odpowiedzialności za ewentualne świąteczne „niedociągnięcia”? Ledwie ze wszystkim można zdążyć, a goście i tak będą czekać przed drzwiami, zanim dopniemy wszystko na ostatni guzik– nie bez powodu mówi się o świątecznej gorączce. Też jej ulegasz? Czy da się jej uniknąć? Oczywiście, że tak. Najważniejszy jest spokój i dobra organizacja. Działanie na ostatnią chwilę nikomu nie przynosi korzyści. Ciasta się przypiekają, ozdoby choinkowe tłuką, a atmosfera gęstnieje z każdą chwilą. Kiedy więc zabrać się za świąteczne przygotowania? Zależy od tego, kogo planujesz ugościć. Im większe wydarzenie, tym więcej czasu potrzebujesz. Zastanów się, a następnie wpisz na kartce papieru wszystko, co chcesz, albo powinieneś zrobić jeszcze przed świętami, a następnie pogrupuj je tematycznie.

Prezenty

Kupienie dobrego prezentu nie zależy od zasobności portfela, ale od znajomości drugiej osoby, jej marzeń i potrzeb, a także naszej kreatywności. Ne warto zostawiać kupowania upominków na ostatnią chwilę – powinniśmy przygotowywać się do tego znacznie wcześniej – uważnie słuchając i obserwując. Dzięki temu poznajemy styl osoby, którą chcemy obdarować i mamy większą szansę na znalezienie odpowiedniego upominku, który wywoła szczery uśmiech, a nie grymas na ustach. Pomysł jest ważny. Tradycja wręczania prezentów jest bardzo przyjemna, gdy mamy świadomość, że naprawdę się postaraliśmy i nie wpadliśmy do sklepu na dwa dni przed Wigilią, by wyjść z niego ze średniej jakości produktem i irytacją wywołaną przez długość kolejek do kas. Zamawiając produkty przez Internet, musimy pamiętać, że gwarantowana 24-godzinna dostawa potrafi przedłużać się w nieskończoność. W tak gorącym czasie dla handlu, sprzedawcy i kurierzy z powodu mnogości zamówień mogą popełniać więcej błędów i przeoczeń. Przesyłki się spóźniają, a w najgorszym wypadku giną bezpowrotnie. Trzeba być na to przygotowanym.

Porządki i dekoracje

Jak powinien wyglądać świąteczny dom? Czy aby na pewno naszym największym pragnieniem jest, by był on sterylnie czysty i przyozdobiony na wzór najdroższych katalogów? Chyba zgodzimy się, że musi być przede wszystkim ciepły i przytulny. Zamiast pedantycznego skakania po drabinie i wciskania się ze szmatką w dawno  zapomniane zakątki, spróbuj wykorzystać ten czas na zacieśnianie więzi rodzinnych. Jeśli masz w rodzinie dzieci, zaangażuj je do wspólnego sprzątania. Oczywiście znajdź dla nich zajęcie adekwatne do wieku i ich możliwości. Nagrodą za pomoc może być wspólne pieczenie i zdobienie pierniczków – to niesamowita frajda dla wszystkich! Jeśli otaczają cię tylko dorośli, to spróbuj odnaleźć w nich ducha z dawnych i beztroskich lat.

Niech dobrze znane ci już pokoje zmienią się w zupełnie nową przestrzeń, pełną wyobraźni i opowiadania ciekawych historyjek. Czy pamiętasz jeszcze jak to jest, sprzątać przy głośno włączonej muzyce, trzymając w dłoni dezodorant udający mikrofon? Daj się ponieść – jeśli nie teraz, to kiedy? Nudne i stresujące czynności na pewno staną się dużo łatwiejsze do wykonania. Ten czas nie będzie stracony, stanie się częścią świętowania i spędzania czasu z bliskimi. Jeśli lubisz ręcznie wykonane dekoracje, możesz też zająć się wspólnym tworzeniem indywidualnego wystroju wnętrz. Jeśli nie jesteś w tym najlepszy, nie ma absolutnie niczego złego w ustawianiu gotowych ozdób. Druga opcja na pewno należy do szybszych. Zanim jednak zaczniesz dekorować dom, zastanów się nad tym co i kiedy chcesz osiągnąć, z gotową wizją z pewnością będzie ci łatwiej i nie zaskoczy cię efekt końcowy. Upewnij się też, co do stanu ozdób z zeszłego roku, trzeba przygotować się na konieczność napraw lub kolejnych zakupów. Poważniejszych zadań z tej grupy nie zostawiaj na ostatni dzień – niech będą zakończone i pozwolą ci skupić się na pozostałych świątecznych wyzwaniach. Sprzątanie jest dużo mniej uciążliwe, jeżeli robimy je na bieżąco. Jeśli panujemy nad zawartością swoich szaf i schowków, nie musimy tonąć w stosach dawno niewidzianych i zakurzonych przedmiotów. Gdy masz taką możliwość, część prac przekaż innym – choćby mycie okien możesz zlecić lokalnej firmie, to nie jest wygórowany koszt, a tradycji stanie sie zadość.

Kuchenne wyzwania

Każdy dom ma inne tradycje – i tylko od ciebie zależy, co zdecydujesz się postawić na wigilijnym stole. Musisz jednak pamiętać o najważniejszej zasadzie, jaką jest niemarnowanie jedzenia. Przygotuj tyle, ile goście będą w stanie faktycznie zjeść – robiąc nadwyżkę nikomu nie zaimponujesz, a tylko niepotrzebnie poświęcisz więcej swojego czasu i pieniędzy. Najlepszym sposobem na przemyślane zorganizowanie świąt jest rozpisanie kuchennych planów. Etap pierwszy: wybór potraw i zakupy. Gdy przygotujesz kompletną listę produktów, jakich potrzebujesz i zakupisz je na początku grudnia, jeszcze zanim w sklepach zaczną tworzyć się gigantyczne kolejki, oszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych stresów. Termin ważności większości produktów spożywczych jest bardzo długi i nie trzeba kupować ich na kilka dni przed kolacją wigilijną. Na ostatnie zakupy zostaw jedynie świeże produkty – owoce, ryby, warzywa.

File0128
  • Facebook
  • Twitter
  • Pinterest
  • LinkedIn
Etap drugi, który znasz równie dobrze, to gotowanie i pieczenie. W większości przypadków nie możesz rozpoczynać go z dużym wyprzedzeniem, ale zastanów się, być może wśród twoich potraw są również takie, które mogą spokojnie czekać na właściwy dzień w zamrażalniku, nie tracąc ani smaku, ani walorów odżywczych (np. uszka, pierogi, krokiety, kapusta z grochem etc.). Poza tym, znacznie wcześniej możesz upiec świąteczne pierniczki (nawet na dwa tygodnie przed świętami, ale ozdabiać je lepiej na 1-3 dni przed Wigilią, ponieważ lukier i inne dodatki będą świeższe i smaczniejsze). Najwięcej pracy przypada zawsze na 22 i 23 grudnia, dlatego jeśli będziesz mieć już za sobą prezenty, zakupy i sprzątanie, łatwiej skoncentrujesz się na zadaniach w kuchni. Pamiętaj też, że warto dzielić się nimi z innymi. Niech każdy ma swój wkład w przygotowanie wigilijnej kolacji – nawet jeżeli nie radzi sobie z pieczeniem i gotowaniem, zawsze może wykonać te mniej złożone czynności, jakie im towarzyszą.

Monika Karpińska / emigratka.com

Fot. pcjumbo


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This