Select Page

Szymański: stawką negocjacji były prawa 800 tysięcy Polaków pracujących na Wyspach

Szymański: stawką negocjacji były prawa 800 tysięcy Polaków pracujących na Wyspach

W sobotę, po powrocie z unijnego szczytu w Brukseli, wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański powiedział:

Trzeba pamiętać, że stawką (negocjacji) nie było jedno z siedmiu świadczeń socjalnych, które po 2020 roku będzie być może trochę zmienione, stawką były prawa obecnych, dzisiaj pracujących 800 tysięcy Polaków na Wyspach.

Jego zdaniem, prawa Polaków na Wyspach dziś są obronione w 100 proc., ponieważ ten specjalny brytyjski mechanizm jest tak zdefiniowany, aby działał tylko wobec nowo przybywających – i jak przekonywał – ta fala migracji z Polski dzisiaj słabnie.

Zaznaczył też, że ten mechanizm jest zdefiniowany w taki sposób, że nie użyje go żaden inny kraj członkowski Unii Europejskiej, co też można uznać za swoisty sukces negocjacji, ponieważ podobne plany zmniejszenia dostępu do pomocy socjalnej dla imigrantów były brane pod uwagę również w innych krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Jak podkreślił, wyjście Wielkiej Brytanii z UE oznaczałoby, że unijne gwarancje praw socjalnych przebywających tam Polaków „byłyby równe zeru”.

feb016-family-photo

Rada Europejska

Zauważył jednocześnie, że sprawa świadczeń jest „nieproporcjonalnie rozdęta” w debacie brytyjskiej, bo korekta kosztów brytyjskiej polityki społecznej wynikająca z ustaleń ze szczytu jest mniejsza niż procent, co za tym idzie, ma ma to dość symboliczny charakter. Jak dodał, w Wielkiej Brytanii jest dzisiaj bardzo szerokie przekonanie, że system świadczeń na dzieci, które żyją poza Wielką Brytanią, jest w jakiś sposób nadużywany. To świadczenie (Child Benefit) po roku 2020 ma zostać zmodyfikowane, ale nie ustalono jeszcze w jaki sposób. Pozostałe sześć świadczeń nie ulegnie zmianie.

„Otrzymaliśmy tu również dość dużo, ponieważ deklaracja Komisji Europejskiej, która jest integralną częścią tego porozumienia, mówi wyraźnie, że indeksacja powinna brać pod uwagę standardy opieki socjalnej w kraju zamieszkania dziecka. Po przyjęciu programu 500 plus oznacza to, że my mamy tak naprawdę europejski poziom świadczeń, że różnica między Polską a, dajmy na to Wielką Brytanią, w tym obszarze jest bardzo niewielka, to nam będzie niezwykle pomagało w negocjacjach, które się rozpoczną już za kilka miesięcy nad zmianą rozporządzenia w tym obszarze, aby indeksacja była możliwie bezbolesna” – podsumował.

Na szczycie w Brukseli, który zakończył się w nocy z piątku na sobotę, osiągnięto porozumienie w sprawie zmiany warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Premier David Cameron oświadczył, że uzgodniony kompromis pozwala mu zachęcać Brytyjczyków, by w planowanym referendum zagłosowali za pozostaniem w UE.

Zapalnym punktem tych negocjacji na linii Warszawa-Londyn były świadczenia, jakie Polacy pracujący na Wyspach otrzymują na dzieci, które zostały w kraju.

W negocjacjach z Wielką Brytanią udało nam się zrealizować wszystkie cele – mówiła premier Beata Szydło po szczycie UE w Brukseli – Interesy Polaków mieszkających na Wyspach zostały zabezpieczone.

Premier wyjaśniała, że zapisy, jakie udało się wynegocjować oznaczać będą, że Polacy pracujący na Wyspach, których dzieci zostały w kraju, będą otrzymywać do 2020 r. takie same świadczenia, jak w tej chwili. Po tym okresie mają być one „mniej więcej porównywalne” do tych, które wynikają z rządowego programu 500 plus. Z kolei nowo przybyli na Wyspy od razu będą mieli dopasowywane świadczenia do standardów kraju, w którym mieszkają dzieci.

AW / emigratka.com
Fot: msz.gov.pl
Źródło: msz.gov.pl


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

ENGLISH VERSION –>

Odbierz kalendarz za free!

Witaj! Mam na imię Ania. Od kilku lat mieszkam w północno – zachodniej Anglii w Manchesterze. Poza byciem mamą i prowadzeniem własnego biznesu oswajam z emigracją. Będzie mi miło, jeśli przycupniesz na moment i potowarzyszysz mi w tej przygodzie.

Aplikacja, którą MUSISZ mieć!

Facebook