westminster-717846_640Zgodnie z dzisiejszym postanowieniem Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa (Supreme Court) premier Theresa May nie ma wystarczającej władzy, by samodzielnie podjąć decyzję o rozpoczęciu procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z szeregów Unii Europejskiej. Aby wcielić w życie art. 50. Traktatu Lizbońskiego, potrzebuje zgody Izby Lordów oraz Izby Gmin.

W głosowaniu brało udział 11 sędziów, z czego 8 opowiedziało się przeciwko apelacji brytyjskiej premier. Theresa May mogłaby jeszcze zwrócić się o rozpatrzenie tej sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, ale biorąc pod uwagę przedmiot sprawy – Brexit – jest to mało prawdopodobne.

Ponadto, na posiedzeniu Sądu Najwyższego ustalono, że rządy Walii, Szkocji oraz Irlandii Północnej nie będą brały udziału w podejmowaniu decyzji odnośnie Brexitu.

Czego się możemy spodziewać?

Parlament musi podjąć decyzję odnośnie wprowadzenia w życie art. 50. Traktatu Lizbońskiego. Nie wiadomo na chwilę obecną, w jaki sposób ta decyzja zostanie podjęta, ani kiedy, ale jest wielce prawdopodobne, że nastąpi to przed 31 marca.

Czy jest szansa na zablokowanie Brexitu?

Owszem, jest to możliwe, ale mało prawdopodobne. W parlamencie jest garstka zwolenników pozostania w Unii Europejskiej, ale nie ma ona szans pokonać większości, jaką stanowią członkowie partii konserwatywnej. Również spora część laburzystów opowiada się za rozpoczęciem Brexitu.

Więcej informacji już wkrótce.

AM / emigratka.com
Fot.: pixabay


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.