Podróże

Udana weekendowa wycieczka bez względu na pogodę? To możliwe!

Pogoda na Wyspach Brytyjskich lubi płatać figle. W ciągu zaledwie jednej godziny możemy złapać kilka promieni słońca, przemoknąć do ostatniej suchej nitki, by potem za sprawą porywistego wiatru wyschnąć w parę minut. Dlatego, jeśli planujesz weekendowy wypad za miasto, wybierz miejsce, które oprócz atrakcji na świeżym powietrzu ma coś jeszcze do zaoferowania. Wówczas, nawet nieprzewidywalna pogoda nie popsuje dobrej zabawy. Poniżej przedstawiamy dwa miejsca, które naprawdę warto odwiedzić.

Stanage Edge oraz Chatsworth House – Peak District National Park – wyjątkowe miejsce dla fanów górskich wędrówek i filmowych scenerii, czas dojazdu około 1h 30m samochodem, odległość 40 mil (Bakewell DE45 1PP, Hathersage, S32 1HA)

Stanage Edge to propozycja dla osób kochających piesze wędrówki i piękne widoki. Do najdłuższego kamiennego urwiska można wybrać się z miasteczka Hathersage. Szlak o długości siedemnastu kilometrów prowadzi przez polany, lasy oraz wrzosowiska. U celu podróży możemy rozkoszować się pięknymi widokami, lub wypróbować swoich sił wspinając się po skałkach. Jak podpowiadają przewodniki – na zapaleńców czeka ponad 800 skał wspinaczkowych, po których wspinano się już w XIX wieku. Jeśli pogoda nie dopisze, możemy udać się do oddalonego o 10 mil Bakewell, by zwiedzić Chatsworth House.

Ta przepiękna wiejska rezydencja należąca do rodu Cavendish została wybudowana w XVI wieku. Chatsworth House skrywa w sobie 30 stylowych komnat, po brzegi wypełnionych arcydziełami sztuki, pochodzącymi nawet sprzed 4000 lat, ze Starożytnego Rzymu i Egiptu. W kolekcji znajdziemy również dzieła ta znanych artystów jak Rembrandt, Reynolds, Edmund de Waal czy David Nash.  Na uwagę zasługuje również zamkowa biblioteka, w której znajduje się niemal 17 tysięcy rzadkich rękopisów i ksiąg. Po zwiedzeniu wnętrz rezydencji warto przejść się na spacer po sześćsetletnim ogrodzie. Spływająca po 24 stopniach fontanna, ogród francuski, malownicze pagórki, na których samotnie pasą się owce – to tylko kilka z wielu atrakcji, które możemy podziwiać w ogrodach rezydencji. Ciekawostką jest, że zamek posłużył za plener filmowy dla takich produkcji jak: Duma i uprzedzenie (2005), Księżna (2008) oraz Wilkołak (2009). Ceny biletów: £23 dorosły/£16 dziecko (bilet na wszystkie atrakcje, obejmujące rezydencję, ogród oraz farmę).

Poniżej krótki filmik na zachętę:


Chester– dla zakochanych w architekturze miejskiej i zwierzętach, czas dojazdu 1h samochodem, odległość około 41 mil (CH2 1LH)

Chester – miasto, które było we władaniu wielu nacji (mi.n. Celtów, Normanów), zostało założone przez Rzymian 2000 lat temu, dokładnie w 79 r. n.e. Dzięki Rzymianom możemy zwiedzać ruiny rzymskiego amfiteatru i murów obronnych, a dzięki potomkom wikingów średniowieczną katedrę i zamek, który na przestrzeni lat był rozbudowany i służył nie tylko jako siedziba władców, ale przez dłuższy czas jako więzienie, a także jako skład amunicji. Oprócz wspomnianych zabytków, warto zatrzymać się na chwilę przy Water Gate – bramie strzegącej miasta od strony rzeki Dee czy Eastgate Clock. Obowiązkowo zwiedzić należy stare miasto z szachulcowymi domami (drewniana konstrukcja, tzw. mur pruski), malowniczymi wąskimi uliczkami i tajemniczymi zaułkami. Po wyczerpującej wycieczce warto zrobić dzieciakom przyjemność i zabrać je do najlepszego ZOO w Europie, gdzie czeka na odwiedzających ponad 20000 zwierząt (500 różnych gatunków), możliwość przejechania się kolejką lub rejs łódką wokół „południowo-azjatyckich” wysp. Za bilety do ZOO od poniedziałku do piątku zapłacimy £26 za osobę dorosłą oraz £22 za dziecko (bookując online zapłacimy kilka funtów mniej!).

Poniżej filmik reklamujący odkrywanie „azjatyckich” wysepek:

ACH/AW / emigratka.com
Fot: pixabay
Video: youtube


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This