Masz świetny produkt lub usługę, atrakcyjną stronę Internetową oraz podpięty do niej fanpage na Facebook’u, a klientów i sprzedaży wciąż brak? Promujesz się na różnych portalach społecznościowych, a mimo to odbiorcy wciąż wybierają ofertę konkurencji? Aby produkt bądź usługa znalazł swoich nabywców, musi kusić nie tylko atrakcyjną ceną, ale także jakością obsługi klienta, a przede wszystkim Twoja marka musi wzbudzać zaufanie. Dzięki moim 5 wskazówkom błyskawicznie zbudujesz wizerunek godnego zaufania profesjonalisty, co wpłynie na zwiększenie sprzedaży i zysków!

Nie da się ukryć, że w obecnych czasach Internet odgrywa ogromną rolę w docieraniu do potencjalnych klientów. Kiedy chcemy kupić nową sofę czy szukamy trenera personalnego najczęściej wyszukujemy firmy bądź osoby znajdujące się w pobliżu, a następnie sprawdzamy opinie na ich temat na portalach społecznościowych. Coraz częściej nie decyduje cena, ale opinie innych Internautów. Co mówią Internauci o twojej firmie? Wyrażają się niepochlebnie? A może nikt nie wspomniał ani słowa o Twoim produkcie? Spróbuj to zmienić wprowadzając w życie 5 poniższych zasad.

1. Profesjonalny wizerunek – podstawy.

W mediach społecznościowych można publikować pod pseudonimem, pod nazwą marki, albo też pod własnym nazwiskiem, jeśli ono samo w sobie stanowi markę. Jeśli korzystasz z profilu osobistego do budowania wizerunku profesjonalisty w swojej dziedzinie, musisz pamiętać, aby ten wizerunek był spójny i adekwatny do tego, co próbujesz sprzedać. Pamiętaj, że liczy się pierwsze wrażenie, dlatego musisz zadbać o odpowiednie zdjęcia. Warto skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa, który pomoże w stylizacji zarówno Twojej osoby jak i otoczenia. Dobry fotograf zadba o kompozycję, odpowiednio dobierze rekwizyty, dopasuje kolorystykę do barw reprezentujących Twoją markę.

Jednak zdjęcie profilowe, zdjęcie w tle i fotografie bazowe do tworzenia grafik na social media to nie wszystko. Na pewno od czasu do czasu będziesz chciał zamieścić zdjęcia tzw. „od kuchni”. Co wtedy? Czym się kierować? Moim zdaniem nie da się jednoznacznie określić, jakie stylizacje są dopuszczalne, które mile widziane, a które kategorycznie zabronione. Musimy sami podjąć decyzję, co będzie dopełnieniem naszego wizerunku. Na przykład osoba prowadząca fanpage dotyczący kursów z języka rosyjskiego nie powinna publikować postów w bikini na plaży, bo nijak się to ma do wizerunku profesjonalnego nauczyciela języków obcych. Natomiast trenerka fitness może chwalić się jędrnymi pośladkami w skąpym stroju, ponieważ takie publikacje utwierdzą odbiorców w przekonaniu, że jest to osoba, która nie tylko potrafi mówić i obiecywać, ale na własnym przykładzie pokazuje efekty swojej pracy. Unikajmy zdjęć dwuznacznych, obraźliwych, kontrowersyjnych, wulgarnych.

2. Bądź szczery i uczciwy – w Internecie wszystko łatwo zweryfikować.

Wizerunek profesjonalisty wymaga profesjonalnych zdjęć/Fot. pixabay

Nie próbuj udawać kogoś, kim nie jesteś. Fałsz czuć na odległość. Nie pisz o czymś, o czym nie masz bladego pojęcia, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto wie lepiej i wytknie ci błędy. Zastanów się, czego się nauczyłeś, co wiesz i czym się chcesz podzielić z odbiorcami. Broń swojego zdania, popierając je konkretnymi argumentami. Profesjonalista w danej dziedzinie to ten, który dobrze orientuje się w temacie. Jeśli korzystasz z czyjejś twórczości – treści lub zdjęć – pamiętaj aby podać jego autora. Nie przypisuj sobie czegoś, co nie jest Twoje – to kradzież praw autorskich.

3. Dopasuj się do targetu –  z kim chcesz współpracować?

Kto jest twoim odbiorcą, potencjalnym klientem? Nastoletni chłopcy z deskorolkami czy kobiety po czterdziestym roku życia skupiające się na rozwoju swojej kariery osobistej? Zadaj sobie kilka pytań:

  • Z kim chcesz pracować?
  • Jak wygląda Twój wymarzony klient? (Możesz go sobie nawet narysować dla ułatwienia!)
  • Jakim językiem posługuje się na co dzień?
  • Czy używa slangu, a może języka branżowego?
  • Jakie są najważniejsze wartości w jego życiu? Kariera, rodzina, zdrowie?

Przeanalizuj swoje odpowiedzi i zastanów się, jakiego języka powinieneś używać tworząc treści na social media skierowane właśnie do tego odbiorcy.

4. Wartościowy kontent – nie zanudzaj!

Pisz tylko wtedy, kiedy masz coś wartościowego do przekazania. Dziel się tym co wiesz. Jeśli ktoś na grupie społecznościowej prosi o poradę, to jej udziel bez wystawiania rachunku! Skąd potencjalni klienci mają wiedzieć, czy jesteś profesjonalistą w swoim fachu, skoro wszystko trzymasz w tajemnicy? Pamiętaj, że najpierw trzeba coś od siebie dać, by potem móc brać. Nie musisz od razu streszczać całej treści szkoleń, za które słono zapłaciłeś, ale udziel ogólnych porad, uzasadnij swoje stanowisko i zaproś na swój fanpage, gdzie można znaleźć więcej informacji w danym temacie.

Jeśli regularnie publikujesz treści na fanpage, blogu czy swojej stronie internetowej, pamiętaj aby nie zanudzać! Pisz tylko na temat, odpowiadaj na potrzeby swoich odbiorców. Jeśli nie masz weny do pisania, po prostu odpuść sobie. Każdy ma takie chwile, a wtedy z pomocą przychodzą starsze treści, które wystarczy podlinkować i odświeżyć. Zawsze znajdzie się ktoś, kto jeszcze ich nie czytał.

5. Bądź aktywny – udzielaj się!

Obecność na portalach społecznościowych jest niemal obowiązkowa. Ale nie wystarczy po prostu być – trzeba też aktywnie w nich uczestniczyć. Regularnie dodawaj wartościowe treści, odpowiadaj na komentarze Internautów, udzielaj się w grupach społecznościowych bliskich twojej specjalności, służ radą i pomocą obcym osobom. Nawiązuj współpracę z innymi blogerami i influencerami, bierz udział w różnych ciekawych projektach. Takie zabiegi działają lepiej niż sama reklama na Facebooku.

Pamiętaj jednak, aby nie „pisać, po to tylko, żeby pisać”. Niektórzy próbują hejtu, inni żartu, jeszcze inni kontrowersji, żeby „zabłysnąć” – ale nam nie chodzi tylko o to, by zostać „zauważonym”. Nam zależy, aby zostać zauważonym i docenionym jako profesjonalista w danej dziedzinie. Robienie z siebie błazna czy celebrytki na Facebooku to według mnie tworzenie czarnego PR – skutek odwrotny od zamierzonego. Nikt nas nie będzie traktował poważnie, a nasza osoba nie będzie wzbudzała zaufania.

Cieszę się, że dotarłeś do końca tego poradnika. Teraz zaparz sobie herbaty lub kawy i na spokojnie przeanalizuj swoje dotychczasowe działania w social media. Wprowadź zmiany w życie jak najszybciej i ciesz się rezultatami.

Jeśli uważasz, że ten mini poradnik okazał się pomocny, podziel się nim z innymi! Będzie mi niezmiernie miło!

 

EmiGratka


© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
CAŁOŚĆ JAK I ŻADNA CZĘŚĆ UTWORÓW NA EMIGRATKA.COM NIE MOŻE BYĆ ROZPOWSZECHNIANA W JAKIEJKOLWIEK FORMIE I SPOSÓB BEZ ZGODY REDAKCJI EMIGRATKA.COM. WOBEC OSÓB ŁAMIĄCYCH PRAWO, PODJĘTE ZOSTANĄ WSZELKIE DZIAŁANIA PRAWNE, CELEM DOCHODZENIA ROSZCZEŃ FINANSOWYCH.