Zapraszamy na wystawę malarstwa niezwykłej serii 20 portretów której autorem jest Mateusz Beźnic.

„Malarstwo Mateusza Beźnica jest, jak sam określa – „blisko abstrakcyjne”. Niezwykle piękne, głębokie portrety ukazują nieoczywisty świat wielowymiarowych postaci.

Artysta modeluje portrety prostymi liniami, minimalistyczną geometryczną kompozycją zamkniętą w prostokątach a dopiero płaszczyzna koloru, wzajemne jej przenikanie buduje napięcie, wstęp do rozwinięcia dalszej fabuły, delikatnego ruchu postaci. Na myśl przychodzi XVII wieczne malarstwo portretowe które możemy podziwiać w muzeach: poważni dostojnicy, piękne damy, bogate stroje… Jednak u Beźnica na próżno szukać tych artefaktów, fizycznego podobieństwa. Ilustrowana fabuła zredukowana jest do minimum, w jego malarstwie najważniejszy wydaje się gest twórczy, wzajemne relacje koloru, faktury farby i płótna. Artysta wyznacza jedynie wstępny kierunek interpretacji: barwą, kompozycją, kontrastem, czasami tytułem.

 wystawa Beźnic

Mateusz Beźnic pozostawia dowolność odbierania dzieła, bo w jego przypadku – jak podkreśla – „wektor interpretacji to pełne 360 stopni”. Malarz zachęca abyśmy sami budowali narrację i obdarzali postacie cechami, które wg własnych doświadczeń, wyobraźni, również naszego nastroju zobaczymy.

Obrazy mają wspólny mianownik ekspresyjnego traktowania płótna, różnią się jednak stylistycznie. Nieco odmienne formalnie to dowód na ciągłe poszukiwania artystyczne, gdyż ten artysta nie zamyka się w wypracowanej strefie komfortu. Mateusz Beźnic należy do twórców nieustannie poszukujących, dążących do rozwoju i poszukiwaniu nowych malarskich wypowiedzi.”

Sylwia Kopycka

29.03.2017 Manchester

Mateusz Beźnic

– artysta wizualny, malarz, kurator sztuki, wydawca, eksperymentator – ur. w 1975 r. w Starachowicach, Polska. Studiował malarstwo i grafikę projektową na wydziale sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu. Od września 2016 roku mieszka i tworzy w Manchesterze, Wielka Brytania.

AM / emigratka.com /OPC
Fot.: Open Culture Project


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com, nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.