Menu
Lifestyle

Zwrot podatku – komu przysługuje?

Pracujesz na kontrakcie lub przez agencję i zastanawiasz się, czy należy ci się zwrot nadpłaconego podatku? Po przeczytaniu poniższego artykułu sam będziesz w stanie odpowiedzieć sobie na to pytanie i zrozumiesz, kto i dlaczego taki zwrot może otrzymać.

Zacznijmy od początku.

Kiedy szukamy nowej pracy i przeglądamy ogłoszenia, przede wszystkim zwracamy uwagę na wysokość oferowanego wynagrodzenia. Jeśli jest to praca legalna, na umowę o pracę lub w oparciu o umowę agencyjną, zazwyczaj stawki podawane są w kwotach brutto, w przeliczeniu na godzinę pracy lub w stosunku rocznym. Netto, czyli na tzw. „rękę” otrzymujemy nieco mniej, ponieważ nasz pracodawca musi potrącić z naszej wypłaty odpowiednią kwotę na PAYE (podatek od dochodu)  oraz na National Insurance Contributions (odpowiednik polskich składek na ubezpieczenie społeczne). Na każdym otrzymanym payslip’ie (odcinku wypłaty) powinny być wyszczególnione wszystkie potrącenia, jakich dokonano w danym tygodniu lub miesiącu pracy.

Kwota, jaką pracodawca potrąca na rzecz podatku, uzależniona jest od naszego kodu podatkowego. Co roku, standardowy kod podatkowy ulega zmianie.

Kod podatkowy – co to takiego?

[box type=”info” align=”” class=”” width=””]

Kod podatkowy to ciąg cyfr i liter. Cyfry mówią nam, jaka kwota w danym roku podatkowym jest wolna od konieczności opłacenia podatku – jest to tzw. Personal Allowance. Litera podpowiada nam, kogo obejmuje dany kod i jakiej stawce procentowej podlega. W roku podatkowym 2015/2016 podstawowy kod podatkowy to 1060L, który przysługuje większości pracownikom etatowym, urodzonym po 6 kwietnia 1938 roku. Kwota wolna od podatku w tym przypadku to £10600.

[/box]

Teraz sprawdzamy na naszym ostatnim odcinku wypłaty z zakończonego roku podatkowego lub na otrzymanym P60 (karta podatkowa wystawiana przez pracodawcę na zakończenie roku podatkowego) kwotę, jaką zarobiliśmy od 6 kwietnia 2015 do 5 kwietnia 2016 roku oraz ile zostało potrącone na rzecz PAYE. Mając te dane, jesteśmy w stanie sprawdzić, czy kwota odprowadzonego podatku była odpowiednia.

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]

Przykładowa sytuacja:

Kasia w ciągu całego roku podatkowego zarobiła £14000 brutto, pracując w hotelu jako recepcjonistka. Na otrzymanym od pracodawcy P60  widnieje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy potrącono jej w sumie £680 na rzecz PAYE (podatku od przychodu). Jak sprawdzić, czy pracodawca odprowadzał odpowiednią wysokość podatku? Mianowicie, od kwoty £14000 odejmujemy kwotę wolną od podatku, która obowiązuje w danym roku podatkowym, a więc:  £14000 – £10600 = £3400 – to jest kwota, od której niestety musi zostać zapłacony podatek. Podstawowa wysokość podatku jest stała i wynosi ona 20%. A więc: £3400 x 20% = £680
Jaka jest odpowiedź? Kasia od uzyskanych przychodów powinna zapłacić £680 podatku i dokładnie tyle jej pracodawca odprowadził w przeciągu całego roku. Zatem, Kasia nie otrzyma zwrotu, ani też nie musi nic dopłacać.

[/box]

Na stronie HMRC możemy znaleźć także bardzo pomocny kalkulator podatkowy, który po wprowadzeniu potrzebnych danych podpowie nam, ile powinniśmy zapłacić podatku w danym roku –> KALKULATOR

Mam inny kod podatkowy – co wtedy?

Zamiast litery L, w kodzie podatkowym mogą pojawić się też inne oznaczenia:

 • Y – oznacza, że kwota wolna od podatku zwiększa się z uwagi na wiek podatnika (dotyczy osób urodzonych przed 6 kwietnia 1938).
 • T – gdy określenie kodu podatkowego wymaga dodatkowych kalkulacji,
 • NT to kod stosowany w sytuacji, gdy od danego dochodu nie jest odciągany żaden podatek,
 • BR – dochód podatnika opodatkowany jest stawką 20%, stosuje się, gdy pracodawca nie ma informacji na temat właściwego kodu jaki ma zostać użyty, lub pracownik zatrudniony jest przez więcej niż jednego pracodawcę.
 • D0 – w przypadku opodatkowania stawką 40%,
 • D1 – przy stawce 45%,
 • K – znajdujące się na początku kodu podatkowego oznacza, że odprowadzana jest dodatkowa kwota podatku (w związku z zaległościami za rok poprzedni, lub w związku z otrzymywaniem dodatkowych korzyści finansowych objętych dodatkowym podatkiem),
 • M – oznacza, że kwota wolna od podatku zwiększa się o 10% w związku z ulga małżeńską (Marriage Allowance)
 • N – oznacza, że kwota wolna od podatku zmniejsza się o 10% w związku z przeniesieniem ulgi małżeńskiej na współmałżonka lub partnera (Marriage Allowance).
 • Emergency tax codes – zawierają dodatkowo W1, M1 lub X – są to tymczasowe kody podatkowe, przy których może być odprowadzana wyższa stawka podatku do czasu nadania poprawnego kodu podatkowego.

Jeśli uważasz, że na odcinkach wypłaty lub karcie podatkowej P60 lub P45 widnieje zły kod podatkowy, skontaktuj się z HMRC i poproś o uaktualnienie kodu podatkowego.

Pierwsza praca w UK – bez podatku?

taxes-646505_640
 • Facebook
 • Twitter
 • Pinterest
 • LinkedIn
Wśród polskiej społeczności krąży plotka, mówiąca, że w pierwszym roku pracy w Wielkiej Brytanii nie płaci się podatku od przychodu, a jeśli takowy zostanie potrącony, to zawsze można starać sie o jego zwrot. Niestety, ale tak naprawdę nie ma znaczenia, czy jest to pierwsza praca – znaczenie ma jedynie wysokość przychodu, jaką uzyskamy w ciągu danego roku podatkowego. Plotka bierze się stąd, że często osoby, które podejmują pracę na Wyspach po raz pierwszy, robią to w trakcie już trwającego roku podatkowego, a co za tym idzie, jest duże prawdopodobieństwo, że zarobią mniej niż wysokość kwoty wolnej od podatku. Poza tym, osoby nowo przyjezdne, nie posiadające żadnej historii podatkowej na Wyspach, niejednokrotnie mają przypisany tymczasowy kod podatkowy tzw. emergency tax code, który wiąże się z większymi potrąceniami na rzecz podatku, o których zwrot możemy się starać po zakończeniu pracy bądź roku podatkowego.

Możemy też mieć do czynienia z odwrotną sytuacją, w której z wypłaty potrącane są jedynie National Insurance Contributions. Taka sytuacja może mieć miejsce, gdy podejmujemy pierwszą pracę w danym roku podatkowym i pracodawca zakłada, że nie osiągniemy pułapu kwoty wolnej od podatku lub pracujemy w niepełnym wymiarze godzin. Co za tym idzie, nie są potrącane zaliczki na rzecz podatku od przychodu i dostajemy więcej „na rękę”.

Jak odzyskać nadpłacony podatek?

Jeśli zwrot nadpłaconego podatku dotyczy kończącego się roku podatkowego, to zwrot powinien zostać wypłacony przez pracodawcę wraz z ostatnią wypłatą w danym roku podatkowym.

Jeśli zwrot nadpłaconego podatku dotyczy roku poprzedniego i HMRC posiada takie dane w swoim systemie, to wraz z końcem czerwca powinieneś otrzymać dokument P800 z kalkulacją należnego podatku. Dokument ten należy dokładnie sprawdzić, ponieważ jest on generowany automatycznie przez komputer i niestety mogą zdarzać się błędy, zarówno na korzyść jak i niekorzyść podatnika. Jeśli z dokumentów wynika, że należy nam się zwrot podatku, to w ciągu 14 dni od otrzymania P800 powinniśmy otrzymać drogą pocztową czek na wskazaną kwotę.

[box type=”warning” align=”” class=”” width=””]Pamiętaj! HMRC nie wysyła wiadomości SMS oraz EMAIL informujących o zwrocie nadpłaconego podatku![/box]

O zwrot nadpłaconego podatku możemy ubiegać się do 4 lat wstecz. Można zrobić to telefonicznie, listownie lub ONLINE (wymagana rejestracja w systemie).

 

AW / emigratka.com
Fot: pixabay
Źródło: gov.uk


© Wszystkie prawa zastrzeżone.
Całość jak i żadna część utworów na emigratka.com nie może być rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i sposób bez zgody redakcji emigratka.com. Wobec osób łamiących prawo, podjęte zostaną wszelkie działania prawne, celem dochodzenia roszczeń finansowych.

DARMOWY EBOOK!

"Jak przetrwać jako full-time mama. 5 skutecznych hacków"

Jak przetrwać z dziećmi w domu 24/7 i nie zwariować?

5 rozdziałów, 30 stron - same konkrety- wiem, że masz mało czasu!

Tylko TERAZ zupełnie za DARMO!

 

>>>Ebook przeczytało już ponad 100 wyjątkowych MAM! <<<

Super! Sprawdź swoją pocztę email.

Pin It on Pinterest

Share This